Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortalKërkoRegjistrohuidentifikimi
kemi kaluar ne www.ofm-albanian.tk` BYE BYE [ D H G ]


 

 Filmi amerikan i metrazhit të shkurtër që shkaktoi shqetësime në qarqet kishtare botërore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dardani_K2
Antar 10%
Antar 10%


Posts : 45
Join date : 07/07/2010
Location : Kahmas dhe Askund
Hobi Hobi : Te tanat Kapak

Filmi amerikan i metrazhit të shkurtër që shkaktoi shqetësime në qarqet kishtare botërore Empty
MesazhTitulli: Filmi amerikan i metrazhit të shkurtër që shkaktoi shqetësime në qarqet kishtare botërore   Filmi amerikan i metrazhit të shkurtër që shkaktoi shqetësime në qarqet kishtare botërore Icon_minitimeWed Jul 07, 2010 2:30 pm

Disa nga organizatat djathtiste, kishat dhe misionet evangjeliste reaguan ashpër përkitazi me këtë film, duke kërkuar nga drejtuesit e youtube-s, për të anuluar filmin. Dhe realisht, tre herë me radhë është anuluar filmi, por sa herë që anulohej shfaqej sërish.

Filmi titullohet E vërteta e qartë përkitazi me Muhamedin në Bibël, dhe fillon me deklaratat e një prej misionarëve kishtar më të njohur për nga kritikat e tij kundrejt Islamit, veҫanërisht oponenti i Ahmed Didatit (Allahu e pastë mëshiruar)që më herët kishte zhvilluar një debat, të cilët insistojnë dhe këmbëngulin se nuk ekziston asnjë sinjal për përmendjen e emrit të Muhamedit (a.s.) në Ungjill. Pas kësaj, bazuar në argumentet dhe tekstet ungjillore, dokumentohet përmendja e emrit të Muhamedit a.s. ku për bazë, filmi mbështetet në biblën në gjuhën hebraike.

Filmi është rreth njëzetë minuta dhe përbëhet nga dy pjesë, ku kishte një shikueshmëri të madhe pasi që është përkthyer në gjuhën arabe. Duke ua bërë me dije shikuesve të nderuar, se filmi përmban disa sekuenca muzikore, dhe përfundimi i tij është përcjellur me një këngë fetare e kënduar nga Sami Yusuf.

Filmi amerikan i metrazhit të shkurtër që shkaktoi shqetësime në qarqet kishtare botërore Watch?v=s4iJO_zOJzU

Filmi amerikan i metrazhit të shkurtër që shkaktoi shqetësime në qarqet kishtare botërore Watch?v=q75jZDjG6JQ
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dardani_K2
Antar 10%
Antar 10%


Posts : 45
Join date : 07/07/2010
Location : Kahmas dhe Askund
Hobi Hobi : Te tanat Kapak

Filmi amerikan i metrazhit të shkurtër që shkaktoi shqetësime në qarqet kishtare botërore Empty
MesazhTitulli: Re: Filmi amerikan i metrazhit të shkurtër që shkaktoi shqetësime në qarqet kishtare botërore   Filmi amerikan i metrazhit të shkurtër që shkaktoi shqetësime në qarqet kishtare botërore Icon_minitimeWed Jul 07, 2010 2:31 pm

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Filmi amerikan i metrazhit të shkurtër që shkaktoi shqetësime në qarqet kishtare botërore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Kultura Shqiptare :: Forumi Islam-
Kërce tek: