Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortalKërkoRegjistrohuidentifikimi
kemi kaluar ne www.ofm-albanian.tk` BYE BYE [ D H G ]


 

 Poezi Gurbeti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
baRchee.
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
baRchee.

Posts : 969
Join date : 09/07/2009
Age : 27
Location : Podujeva
Hobi Hobi : Nxënës/Futbolli

Poezi Gurbeti Empty
MesazhTitulli: Poezi Gurbeti   Poezi Gurbeti Icon_minitimeFri Jul 10, 2009 5:19 pm

Po Flasin nji ditë
Nja dy teze t´mija:
-A ke ni moj moter,
Do t´na kthejnë te shpia ?

-Shuj Hajri qyqe
Po ia kthen Hata,
Gjermoni me shkinin
Kanë llafe t´gata.

Cka tha Petersoni
Ti nuk paske ni,
Nuk i la shqiptarët
Jo as n´Rumani.

-Veç me ba moj bijë
Me na kthy n´Kosovë,
Naj prishin lezetin
Që kem ´ n´diasporë.

Këqyri njiherë Hajmat
Me djel t´bardhë e t´zi,
Turli afrikani-
Kurd e turqeli.

Gjithë natën burrat
Raki tuj pi,
Gjithë ditën në gjumë-
Gratë sallamadi.

Tuj hangër turli mishi
Tuj hanger rrush e molla,
Gu m´gu po rrimë
Me Hausmajstora.

Tani bash me ba
N´Kosovë me na kthy´
Qysh m´i hjek hellonkat
E m´u vesh n´dimi.

E n´Kosovë nuk kemi
Turli Afrikani
Tuj nejt burrat n´shpi
Tybe bahet nami.

Shuj Hato, shuj,
M´shtine me t´ba be,
Kam m´i thane Hajdarit
Letra falls me ble.

Me I pagu të shtrejta
Le t´pagun me mija,
Veç le të shkrujnë :
Na kanë rreh milicija.

Se vallahi Hato,
Ma mirë me prit´ kjametin,
Se me na kthy´ n´Kosovë
E m´e prish lezetin.

-Qitma Hajri ´i kafe
Se i bahet qare,
Edhe n´Gjermani azili
P´u blejke me pare.

Avokat Nellesit
Ja jep nja dhetë mij,
Pashaport t´Gjermanit-
Ke me shti në gji.

Nuk kthehna n´Kosovë
Me kunata n´i shpi,
Ma mirë asht moj motër
Me dekë n´Ghjermani.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://llapi-forum.tk
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Gurbeti Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Gurbeti   Poezi Gurbeti Icon_minitimeSun Jul 19, 2009 11:12 pm

qe 1 poezi gurbeti:

E kjo rinia m'kaloj
M'kaloj ne gurbete
E nuk ja dite kimetin
O more vendit tem

--------------------------
O bylbyl qe flutuon
T'fala nanes ti me con
Pershendete gjithe rinin
Ne vendin time ku jam rrite

--------------------------
Ne gurbet shoke jame merzit
Humba jeten humba t'rit
Humba motra e vllazni
I kam humbur prind e mi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
leoneta
SUPER MODERATOR
SUPER MODERATOR
leoneta

Posts : 1018
Join date : 12/07/2009
Location : Podujeva

Poezi Gurbeti Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Gurbeti   Poezi Gurbeti Icon_minitimeThu Jul 23, 2009 2:26 pm

o ZOT qfar poezish po te dhimbshme kokann gjithashty edhe te mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Gurbeti Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Gurbeti   Poezi Gurbeti Icon_minitimeSun Jul 26, 2009 1:01 am

Malli me mbyti per vendlindje !!!

Erdha ne Gyrbet,
Kur i Pata 2 vjet,
Nana nga gjumi me Zgjoj,
Nuk disha se ka po Shkoj,

Shendosh e mir ketu Mrrina,
Por disi mu ndalke Fryma,
Kete Vend ndryshej e kish nze Dielli,
Mu dokshin Njerz per Seri,


Nje vend jo i Rahatshem,
Nje vend per mua jo i Pershtatshem,
Kisha shum mall per at Dhe,
Kisha mall per Shok e Shoqe e aty ku kam Le,


Shum mall per Kojshi e Agjallar,
Isha edhe un nder ata se i thonin vetit Mergimtar,
Kur un u nisa,e maj nmend se si Qajshin,
Faqet e mija me Lot mi Lajshin,


Nuk i kuptosha ato Gjana,
Tash po e sho se vetit e atyne qka ju Bana,
Si me qen e Adoptume,
Shum e pa lumtur edhe e pa Gezume,


Pa Shoke as Shoqe si e Vetmuar,
Me shikojshin per Njeri t`huaj,
Shum shpesh mendojsha se jam Anderr,
Por ne te vertet isha Zhganerr,


Tash po e kuptoj se ku asht Jeta,
Aty kur leva e aty ku gjithe i Gjeta,
Edhe pse eshet Lloq e Dhe eshte e Jotja,
Aty ku lulzon Fusha e Buzqesh Toka,


Tash po e kuptoj se dheu i Gyrbetit shum i Ranë,
Syni Lotin menzi po e Banë,
Aty ku ma fali Zoti Jeten,
Kam Deshir me ba Vdekjen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
deng
Fillestar
Fillestar
deng

Posts : 16
Join date : 10/07/2009

Poezi Gurbeti Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Gurbeti   Poezi Gurbeti Icon_minitimeSat Aug 01, 2009 11:58 am

Malli me mbyti per vendlindje !!!

Erdha ne Gyrbet,
Kur i Pata 2 vjet,
Nana nga gjumi me Zgjoj,
Nuk disha se ka po Shkoj,

Shendosh e mir ketu Mrrina,
Por disi mu ndalke Fryma,
Kete Vend ndryshej e kish nze Dielli,
Mu dokshin Njerz per Seri,


Nje vend jo i Rahatshem,
Nje vend per mua jo i Pershtatshem,
Kisha shum mall per at Dhe,
Kisha mall per Shok e Shoqe e aty ku kam Le,


Shum mall per Kojshi e Agjallar,
Isha edhe un nder ata se i thonin vetit Mergimtar,
Kur un u nisa,e maj nmend se si Qajshin,
Faqet e mija me Lot mi Lajshin,


Nuk i kuptosha ato Gjana,
Tash po e sho se vetit e atyne qka ju Bana,
Si me qen e Adoptume,
Shum e pa lumtur edhe e pa Gezume,


Pa Shoke as Shoqe si e Vetmuar,
Me shikojshin per Njeri t`huaj,
Shum shpesh mendojsha se jam Anderr,
Por ne te vertet isha Zhganerr,


Tash po e kuptoj se ku asht Jeta,
Aty kur leva e aty ku gjithe i Gjeta,
Edhe pse eshet Lloq e Dhe eshte e Jotja,
Aty ku lulzon Fusha e Buzqesh Toka,


Tash po e kuptoj se dheu i Gyrbetit shum i Ranë,
Syni Lotin menzi po e Banë,
Aty ku ma fali Zoti Jeten,
Kam Deshir me ba Vdekjen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Gurbeti Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Gurbeti   Poezi Gurbeti Icon_minitimeWed Aug 05, 2009 3:30 pm

Valle nga erdhi kjo fjale kush e shpiku nga ka dale
Ajo qe e shpiku e pau gazepin valle a bani prov kurbetin
Oh kurbet I ran qenke sa do zgjatesh mbi ket dhe a na thu kur do mbarosh
Ty ma mir met than mos qofsh.
Ti gjith botes I ke ardh hak na more te rinj na bane plak
-
Floket tona ishin te zinj sot a shef qe na u kan thi
Oh kurbet te shytofshin zanat me shami hek pot
Nemin nanat o ju nant e shqiperislidhni cepat
E shamis mos I qani kurbetgjit se prap ne atdhe
Do kthen te rit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Donistyle
V.I.P
V.I.P
Donistyle

Posts : 570
Join date : 18/09/2009
Location : N'krejt Kosoven
Hobi Hobi : Futbolli dhe noti

Poezi Gurbeti Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Gurbeti   Poezi Gurbeti Icon_minitimeSun Sep 20, 2009 5:06 pm

uhauhuhauhuhauh duhet me ju jep gurbetqive
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Poezi Gurbeti Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Gurbeti   Poezi Gurbeti Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Poezi Gurbeti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Kultura Shqiptare :: Poezia Shqiptare-
Kërce tek: