Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortalKërkoRegjistrohuidentifikimi
kemi kaluar ne www.ofm-albanian.tk` BYE BYE [ D H G ]


 

 Tregoni një fabul

Shko poshtë 
AutoriMesazh
baRchee.
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
baRchee.

Posts : 969
Join date : 09/07/2009
Age : 27
Location : Podujeva
Hobi Hobi : Nxënës/Futbolli

Tregoni një fabul Empty
MesazhTitulli: Tregoni një fabul   Tregoni një fabul Icon_minitimeFri Jul 10, 2009 5:10 pm

Konkuronin per ze te mire , nje gomar e nje bilbil
Bilbili, porsi bilbili, ligjeroi plot hijeshi
me te emblat melodi
Veshegjat i palli me pase...as htu siç di te pellase

Bente pjese ne juri, faqe me nder nje derr
" Me bukur kendoi gomari, ju e pate u tund qilari
Pastaj eshte edhe me i forte , e ka zerin me te plote... "

"Eh "- tha bilbili pike e vrere
" ç'mund te presesh nga nje derr...!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://llapi-forum.tk
alban*
Fillestar
Fillestar
alban*

Posts : 16
Join date : 10/07/2009
Location : podujeve-gerdoc
Hobi Hobi : student

Tregoni një fabul Empty
MesazhTitulli: alban*   Tregoni një fabul Icon_minitimeFri Jul 10, 2009 10:03 pm

KETRI DHE IRIQI

Foli ketri dhëmbëbrisk:
"Do të bëhem okulist,
t'i fitoj paratë me thasë!..."

Një iriq seç u gajas:
"Ç'do të bëhesh okulist?

S'ka më mirë se dentist.
Kafshët kanë dy sy, o t-rap,
kurse dhëmbët pa hesap..."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nitchee
Antar 10%
Antar 10%
Nitchee

Posts : 64
Join date : 10/07/2009
Age : 23
Location : Podujev

Tregoni një fabul Empty
MesazhTitulli: Re: Tregoni një fabul   Tregoni një fabul Icon_minitimeSun Jul 19, 2009 10:45 pm

Fabula dhe morali

Ne lidhje me rolin didaktik te fabulisteve dhe me funksionimin moral te fabules, mendimet jane te ndryshme. Disa thone, p.sh. per Ezopin se fabulat e tij parashikonin nje rregull me te drejte te gjerave dhe se ushtruan njefare kritike tek me te fuqishmit e kohes se tij. Ne te kundert, te tjeret theksojne se ndikimi i vertete eshte ne kundershtim me moralin e rremë, ai kerkon „t’i heqe maskat“, te denoncoje hipokrizite, te fajesoje ate forme vecanerisht tinzare e te nenshtruar shoqerore, qe ehste konformizmi.
Keto dy pamje kane edhe te drejte, edhe jo. E para gabon kur mbron se fabula synon kapercimin e realitetit shoqeror, ndersa e dyta kur akuzojn thjeshte per konformizem dhe konzervatorizem. Fabula nuk ndikoi ne „zhvillimin e ideve morale“, por mbrojti vazhdimisht nje konformizem te rrepte, „me te lartin“. Nuk shkoi kurre me tej ekzistences, por as justifikoi ndonjehere natyren e saj te dyfishte, i cili nuk eshte vetem nje qendrim dhe zbatim ne praktike i nje ideje (morale), por edhe nje shkelje teorike dhe praktike e saj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.llapi-forum.tk
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Tregoni një fabul Empty
MesazhTitulli: Re: Tregoni një fabul   Tregoni një fabul Icon_minitimeThu Jul 23, 2009 1:47 pm

Nga Ferit Lamaj

ARIU E DHELPRA

" E pandehur, te kane pare
drejt kotecit duke ngare
nje kerriç e nje gomar.
me nje fjale , dy deshmitare...
Ç'ke te thuash me ne fund?"
dhe ariu putren tund.

"S'e mohoj , eshte e vertete
qe me pane ata dy vete.
Mirepo une , ne me latë,
do te sillja ne gjykate
nja dyqind qe s'me kane pare...
Apo jo , zoti gjyqtar? "


E zgjuar , hëë ??? Smile
__________________
"Ama me fideliter, fidem meam noto;
Decorde totalitier, et ex mente tota;
Sum presentialiter,absens in remota!"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ardi-blakqori
V.I.P
V.I.P
ardi-blakqori

Posts : 54
Join date : 10/07/2009
Age : 27
Location : podujeva
Hobi Hobi : hacker

Tregoni një fabul Empty
MesazhTitulli: Re: Tregoni një fabul   Tregoni një fabul Icon_minitimeThu Jul 23, 2009 2:45 pm

une fabul nuk di veq fabullllllllll hauhauhauhuahuhuhauh :d
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.llapi-forum.tk
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Tregoni një fabul Empty
MesazhTitulli: Re: Tregoni një fabul   Tregoni një fabul Icon_minitimeSun Jul 26, 2009 1:06 am

Shqiponja dhe njeriu


Nje here nje njeri zuri nje shqiponje, ja preu menjehere krahet dhe e leshoi nder pula. Ajo dukej e pikelluar per gjendjen e saj te mjere. Nje njeri tjeter e bleu kete shqiponje dhe e la qe t'i rriten prape krahet. Atehere shqiponja i hapi krahet e fluturoi, zuri nje lepur dhe ia solli menjehere mireberesit te vet. Dhelpra e pa kete e i tha:

Mos ia dhuro ketij, por atij te parit, qe most e zere prape dhe mos t'i shkule prape krahet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mentor
Antarë 40%
Antarë 40%
mentor

Posts : 106
Join date : 14/07/2009
Age : 23
Location : Podujeva

Tregoni një fabul Empty
MesazhTitulli: Re: Tregoni një fabul   Tregoni një fabul Icon_minitimeTue Aug 11, 2009 7:38 pm

fabuls di Idea
Mbrapsht në krye Shko poshtë
special-toni
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
special-toni

Posts : 2264
Join date : 26/08/2009
Age : 27
Location : Drenas
Hobi Hobi : http://gamezer.com/billiards/http://llhg-crew.sqweebs.com,

Tregoni një fabul Empty
MesazhTitulli: Re: Tregoni një fabul   Tregoni një fabul Icon_minitimeThu Aug 27, 2009 10:34 am

gabula valla sdi hiq te mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.toni-chat.tk
Sponsored content
Tregoni një fabul Empty
MesazhTitulli: Re: Tregoni një fabul   Tregoni një fabul Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Tregoni një fabul
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Kultura Shqiptare :: Kultura Shqiptare-
Kërce tek: