Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortalKërkoRegjistrohuidentifikimi
kemi kaluar ne www.ofm-albanian.tk` BYE BYE [ D H G ]


 

 Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta

Shko poshtë 
AutoriMesazh
baRchee.
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
baRchee.

Posts : 969
Join date : 09/07/2009
Age : 28
Location : Podujeva
Hobi Hobi : Nxënës/Futbolli

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta Empty
MesazhTitulli: Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta   Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta Icon_minitimeThu Jul 09, 2009 11:35 pm

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://llapi-forum.tk
alban*
Fillestar
Fillestar
alban*

Posts : 16
Join date : 10/07/2009
Location : podujeve-gerdoc
Hobi Hobi : student

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta Empty
MesazhTitulli: alban*   Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta Icon_minitimeFri Jul 10, 2009 10:26 pm

Breshka mund të ecë me 10 km në orë. Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë. Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min. Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo. DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri. Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime. Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele. Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë. Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë. 1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull. Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macat , të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël. Fëllënza është në gjendje që 30 ditë të jetojë pa ushqim. Në janar të vitit 1978 në mishtoren "la Ron" në Misuri të SHBA-ve është prodhuar suxhuku me gjatësi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg. Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek është shpallur para pak kohe fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjvetë nbajtur në Stamboll. Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe.Pesha e saj është 51,80 kg. Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të vendosen 200 udhëtarë. Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola. Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako".Madhësia e fushës është 241,5x35.42 km2. Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja. Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz. Për të prodhuar 1 kg. mjaltë bletës i duhet të thithë nektarin e 12 milion luleve duke bërë rreth 300 000 kilometër fluturim. Luftërat dhe statistikat:Nga 1618 më 1905 janë bërë 1044 luftëra tokësore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta më e gjatë llogaritet midis Venecas dhe Turqisë (55 vjet) në vitet 1644-1699, kuse lufta më e shkurtë është ajo midis Austrisë dhe Italisë e cila zgjati vetëm 6 orë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
baRchee.
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
baRchee.

Posts : 969
Join date : 09/07/2009
Age : 28
Location : Podujeva
Hobi Hobi : Nxënës/Futbolli

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta Empty
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta   Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta Icon_minitimeSat Jul 11, 2009 6:15 pm

Cilat jan mrekullit e botes ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://llapi-forum.tk
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 26
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta Empty
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta   Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta Icon_minitimeSat Jul 11, 2009 8:40 pm

Piramida e egjiptit 1 tirat i thojn kta tirt nese i din
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 26
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta Empty
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta   Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta Icon_minitimeSun Jul 19, 2009 7:13 pm

qe 1 thenie per jeten : Jetojme duke jetuar gabimet dhe vdesim duke i shlyer.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Arjanit Manchester United
V.I.P
V.I.P
Arjanit Manchester United

Posts : 613
Join date : 13/09/2009
Age : 29

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta Empty
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta   Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta Icon_minitimeThu Sep 17, 2009 6:13 pm

FLo0rI shkruajti:
qe 1 thenie per jeten : Jetojme duke jetuar gabimet dhe vdesim duke i shlyer.
heh e ke bon si me kan jeta dy dit lindum gabunum vdekum edhe e shlyjtum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Donistyle
V.I.P
V.I.P
Donistyle

Posts : 570
Join date : 18/09/2009
Location : N'krejt Kosoven
Hobi Hobi : Futbolli dhe noti

Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta Empty
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta   Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta Icon_minitimeMon Sep 21, 2009 10:25 am

FLo0rI shkruajti:
qe 1 thenie per jeten : Jetojme duke jetuar gabimet dhe vdesim duke i shlyer.
shum fjale me vend
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta Empty
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta   Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kuriozitete nga Shkenca dhe Jeta
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shkenca dhe Teknologjia :: Shkenca dhe Jeta-
Kërce tek: