Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortalKërkoRegjistrohuidentifikimi
kemi kaluar ne www.ofm-albanian.tk` BYE BYE [ D H G ]


 

 Qka ashte kah ndodhe neper xhamijat Shqipetare qe po rrehen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dardani_K2
Antar 10%
Antar 10%


Posts : 45
Join date : 07/07/2010
Location : Kahmas dhe Askund
Hobi Hobi : Te tanat Kapak

Qka ashte kah ndodhe neper xhamijat Shqipetare qe po rrehen Empty
MesazhTitulli: Qka ashte kah ndodhe neper xhamijat Shqipetare qe po rrehen   Qka ashte kah ndodhe neper xhamijat Shqipetare qe po rrehen Icon_minitimeWed Jul 07, 2010 1:38 am

E qela kete tem te e bisedojm dhe te shiqojme se qka ashte duke ndodhun pse
ne te gjitha xhamijat Shqipetare ka vetem dajak ka hy politika dhe ska respekt askushe per askend.

Shkup, 1 korrik - Krerët e Bashkësisë Islame të Maqedonisë janë larguar me dhunë nga xhamia “Isa Beu” në Shkup të premten e kaluar, gjatë tentimit të tyre për të falur namazin e xhumasë, pasi që ditë më parë kishin shkarkuar imamin e kësaj xhamie Ramadan Ramadani. Ithtarët e imamit të kësaj xhamie në pamjet filmike të publikuara sot shihen duke urdhëruar largimin e përfaqësuesve të Bashkësisë Fetare Islame, ndërsa në këtë incident e ka pësuar ish-deputeti i PPD-së, Eshtref Aliu, i cili ishte i pranishëm në faljen e së premtes dhe është goditur derisa po shfaqte revoltën për incidentin e tillë në xhami.

Myftiu Ibrahim Shabani nga Bashkësia Fetare Islame (BFI) në Shkup tha se incidentin e së premtes në xhaminë Isa Beu të Shkupit e kanë shkaktuar ‘vehabistët radikalë’ me në krye Ramadan Ramadanin.

Në një komunikatë për shtyp, Shabani shtoi se “strukturat e dhunshme radikalo-vehabiste penguan Myftiun, kërcënuan disa nga punonjësit e BFI-sё si dhe sulmuan pjesëtarë tё xhematit.”

Ndërkohë, Ramadan Ramadani, imam i shkarkuar i xhamisë, ka mohuar akuzat se në këtë xhami zhvillohen ligjërata dhe promovohet radikalizëm islamik.

"Unë me asgjë nuk dallohem prej myslimanëve të tjerë të cilët jetojnë këtu. Për këtë është dëshmi edhe puna ime si hoxhë për 7 vite në xhaminë e Isa Beut," kështu u përgjigj Ramadani lidhur me akuzat e Ibrahim Shabanit se ai është vehabist.

https://www.youtube.com/watch?v=_1eIu9fcLSw&feature=player_embedded
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Qka ashte kah ndodhe neper xhamijat Shqipetare qe po rrehen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Kultura Shqiptare :: Forumi Islam-
Kërce tek: