Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortalKërkoRegjistrohuidentifikimi
kemi kaluar ne www.ofm-albanian.tk` BYE BYE [ D H G ]


 

 Poezi Islame

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 11:21 am

Syfyri 27

Sonte nate e madhnueshme,
Nga i lartsumi Allah,
Me e lartsume se 1000 muaj,
Ma e nderume se qiejt dhe toka..

Te lutemi ja Rab ne kete nate,
Per mbaresi ne familjen tone,
Te lutemi ja Rab,
Per muslimanet ne kete bote...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 11:22 am

Lamtumir o Mysafir

Ramazan o muaj i bekuar
jemi kenaqur duke te agjeruar
nga frika se ti munde te jesh i fundit,
S`me binte ne mend per uje e as te untit.

Ditet e fundit po arrijne
mysafiri i bekuar per kete viti po shkon
Ai qe vleren ja diti,ne te meditoi.
nga All-llahu i Madherishem sevape perfitoi.

Ne ditet e para kerkuam meshire.
ne mesin e tij falje dhe pendim.
ne ditet e fundit nga zjarri shpetim.
Na e befsh kabull o I Madherishmi im.

Shkoi ky Ramaza
me shprese se tjetrin do e perjetojme.
se shume prej neve sdo kemi rast ta shijojme.
Andaj cdo dite ne maksimum ta shfrytezojme.

O muaj i meshires per njeriun je shpetim.
ketu jemi te gjithe nje pa dallim.
i pasuri te varferin ketu e kujton.
per hir te All-llahut ate e ndihmon.

Pas agjerimit na vjen festa ne islam
eshte feste e madhe e quajtur Bajram.
Per hir te All-llahut njeri tjetrin vizitojme
familjet tona ne i gezojme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 11:23 am

Xheneti

Xhenneti gjendet nen kembet e nenes,
E ate dite kur te kerkojme strehim,
Lapidaret e Perhershmerise,
Atje dikund ne mesnaten e erret,
Dikur ne vetmine e sterilizuar,
I lashe foshnjen dhe gruan jetim,
Ne shkretetiren e vdekjes, ne sahara...

Hambaret e mbushur me krim,
A te kujtohet krimi i Faraonit mbi popullin e Musait a.s.?
Me zhdukjen e nje populli te tere,
Zaten ky eshte synimi yt o Faraon,
A e di o mik se ti jeton nen hijen e Arshit te Zotit tim?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 11:23 am

E Bardha Dite

Gëzonje këtë ditë , të bardhën me dritë
Ku zemërat gufojnë edhe lotojnë sytë
Shpirtat pasurohen me shum mirësi
Shkrihen gjith në paq' edhe lumturi
Njerëz gjith 'jeni , sa keni e s'keni
Ngrihuni , zgjohuni e në xhami gjith eni
Të përkulemi e përulemi para Perëndisë
Zotit Një të vetëm të gjith njerëzisë
Në këtë ditë të madhe gëzimin e ndani
Edhe bukn' e gojës vetëm mos e hani
Ndani gjithë të mirat që u'a dha Zoti
Aq sa gjallë të jeni dhe sa të jetë moti
Aq sa frymë të merrni dhe me sy të shihni
Njiheni njëni tjëtrin edhe vetin njihni
Doni që t'u donë e mos u urreni
Se gjith' qka punoni tek Zoti e gjeni...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 11:24 am

Fiter Bajrami

Flladi shpirtin lehtas m'ledhaton
I dobët qëndroj para kënaqësisë
Tek e gëzuemja ditë zemra veq gufon
Është i kotë q'do varg i poezisë
Ramazani shkoi pa u përshëndetun
Bajrami të gëzuar të gjithëve na ka gjetun
Ardht' i bardhë si drita sytë që t'i verbon
Jetën tonë të zymt' me dritë flakëron
Rroftë sa mot të ketë mbi dhenat dunjas
Ardht' në t'mir të t'pasunit edhe fukaras
Me g'zim edhe dritë përherë u kujtoftë
I miri bajram , Zoti e bekoftë...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 11:24 am

Mir se vjen o Bajram

Miresia e Allahut zbriti ne shpirterat tane,
I tretur ky mendim ne sofren e varfanjakut,
Rinise dashurine me ja fal.
Sekondat ecin si shekujt,
E dikur ishin mileniume.

Vjelim bukurite e Ramazanit,
Jetimat gzohen ne pambarim,
Evolucion i shpirtit,
Ne Bajram o gezim.

O shpirt i bindur plotesisht!
Betohem se te dua ja Allah,
A e di oj zemer energjine e akumuluar ne Ramazan,
Ja Rab na Fal tane,
Ramazanin na prano,
Amin,
Mir se vjen o Bajram...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 11:24 am

Histori varresh

Sa qetë e ters më ndillni zogj
Mbi pullaz tek qëndroni edhe të heshtur
Pa frymë më lat mordja u raftë
ç'lajm më sillni apo ini veq mite
E kokëvet të padituna tek polemizojnë

Për të kotat fjalë me muej e vite
Për gjurmë gjurmoj po gjurmë nuk gjej
Hekurnajave historitë në plagë që kan prangosur
Me bojërat e gjakta mbështillen pa faj
E epitafet shkruhen me ngjyrna të metalta...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
donaa
PrincesS
PrincesS
donaa

Posts : 1371
Join date : 11/08/2009

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 5:30 pm

Nëse më thërret mëkati
E thërras pendimin ta goditë për vdekje

Në ecarakët e jetës
Luftë mes lindje-vdekjes
Mëkati dhe pendimi

Nëse bie në mëkat
Justifikoj krijimin njeri
Mes intelektit-instinktit

E kurrsesi të harroj pendimin
Se na „vret “ Zoti
Mos u bëftë ...

Nëse dorëzohem para mëkati
Ta dini se kam vdekur
Me zemër

Apo jam plagosur
Për vdekje

Trimat e imanit nuk dorëzohen të gjallë

Nëse mendon se ke shpëtuar nga mëkati
Ke rënë në kurthe të tij
Mos vdis veçse burrërisht

Nëse vazhdon në mëkate
Përfundimin e ke afër
Zoti na ruajt prej përfundimit të ligë
Ai është fillimi i amshimit të pafund

Nëse i sheh mëkatet e tjetrit
Të kanë zënë si kodër mëkatet tua
E si sheh ?

O Zot sa bukur u tha pikëllueshëm

Mirësitë e mia janë sa guralecët
Mëkatet sa bjeshkët
Na fal
O Zot !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 6:20 pm

Në iftarin e parë seç zbriti një dritë e bardhë
Në sofrën e besimtarëve zemrat plot margaritar
Sofrën panë të shtruar sytë iu turbulluan
Nga lotët e gëzimit për muajin e shëndetit
Muaj pasurie që vjen e shkon me rend
Gëzon besimtarët presin për xhennet
Hurmet e ëmbëla ëmbëlsojnë gjuhën e barkun
Agjëruesin e gëzon pritja e iftarit të radhës
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 6:20 pm

Më thërret shpirti për shpëtim, më thërret


Lëshon klithma me nxitim se diq e vret


Po derdh lotët vrerë mbi gjoks e po bëzanë


Po vërshon me lot mëkatet porsi det


Më thërret edhe një thirrës në shpëtim


O kërkues i së mirës, eja pranë


Merr nga pellgu im deri në agim


Se nga Zoti yt sot ke shpërblim...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 6:20 pm

Si rërë klesidre rrëshket në ëndërr
Në gjak je derdhur limfë
Po, kjo ishte një natë dashurie;
Gjumë i thërrmuar rërë
Duar të lyera me aromën tënde
Me emrin tënd në gojë, si bukën e urisë
Me zërin tënd përqafohem
Këndoj, me gojën plot germa të emrit tënd
Të dua përjetësisht!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 6:21 pm

Është e pamundur të kalosh jetën
E ndonjëherë mundi të mos shkojë huq
Shoqëria të mos dëshproj
E të mos sëmuresh kurrë
Të mos ndjeshë dhimbje e dashuri
Që në familje mos të vdes askush
E ti kurrë të mos gabosh
Pra është e pamundur…
Ky është çmimi I jetës
Dhe nuk ka rëndësi ajo që ndodhë
Por ti ngjarjen si e pranon
Nëse fatkeqsitë I akumulon në vetvete
Do të jetosh si pëllumbi I lënduar
I pa mundur përsëri të fluturoj
Rritesh…
Kur nuk ka zbraztirë në shpresë
As dobësim vullneti dhe humbje besimi
RRitesh…
Kur pranon realitetin
Dhe jeton me vet besim
Rritesh…
Kur e pranon fatin e jetës
Dhe ke vullnet për ta ndryshuar atë
Rritesh…
Kur e ngrit atë që ke lënë pasdore
Dhe krijon atë që e ke para teje
Me vision për ardhmërin tënde
Rritesh…
Në vënien e qëllimeve
Pa vu veshin komenteve negative
Kur me sjelljen tënde jep shembuj
Pa I dhënë rëndësi përqeshjes e zilisë
Kur e përmbush thirrjen tënde
Rritesh…
Kur përforcon karakterin
Dhe lartëson edukatën e diturinë
Rritesh…
Kur paraqet ndjenjat tua
Dhe përballesh me zhveshjen e degëve
Nga dimri I ashpër
Mbledh trëndafilë
Pa e çarë kokën për therrat
Dhe të trasosh rrugën
Në mjegullën e pluhurit të ngritur
Rritesh…
Kur ndjen gacën e zjarrit
Nga dëshirat e rrënuara
Rritesh…
Duke ndihmuar ata që kanë nevoj
Dhe njohton më mire vetveten
Duke I dhënë jetës më tepër
Se sa ty ajo të jep
Rritesh…
Duke përforcuar rrënjët
Në pamundësi largimi
Dhe mbrohesh si shqiponja
Të mos ndalet fluturimi
Të palohesh si fletë
Me shkëlqim si ylli
Kështu pra
Rritesh…!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 6:21 pm

Kur nuk ndjehesh mire

E te shtrengon gjoksi

Te mpihet trupi e behesh i pandjeshem


Nuk njeh aske e nuk don te njoh askush
Ben vizite mjeksore
Viziton psikologun
E prap nuk ndjehesh mire
Te gjithe e din se prap kerkon ndihme
Llojet e ndihmave jane te shumta
Por vetem njera eshte deshiruara

Ndihma nga Zoti yt
Eshte ajo ndihme te cilen e kerkon
T'i nenshtrohesh sinqerisht Atij
Vertete mbi ty ka zbritur meshire
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 6:22 pm

Biri im! Ti shkovë pranë mëshirës së Allahut
Ti ishe shembull, unë të pata vlerësuar,
Shumica e lavdërojnë me lakmi shembullin e jetës sate,
Shkove si sepet i mbushur është e drejta jote.

Nipat e mi nur që m’i la amanet ecin shtigjeve tua,
Ecin gjurmëve të da’vetit të nurit që ti ua mbolle.
Aman mos mendo athua se çka veprojnë
Pusho shpirti im, është e drejta jote.

Ti të keqes nuk i kushtove rëndësi Burhan.
E dije se kjo botë është një shtëpi kaluese,
Dynjaja kalimtare kujt i solli fitim dhe ngritje.
Rri rahat në varrin tënd është e drejta jote.

Jeta jote ishte e programuar, ditën e kishe përplot,
Në këtë botë nuk i dihet e djathta dhe e majta,
Ti më tejkalove edhe mua biri i babës.
Atje qëndro i qetë, është e drejta jote.

Çdokush ishte lakmitar i jetës sate sistematike,
Pasi u martove e mësove Kur’anin përmendësh,
Gjithmonë vraponje që të takoheshej me përjetësinë,
Fluturove tek I Dashuri, është e drejta jote.Mua nuk më theve asnjëherë biri im.
Padyshim se Allahu të mundësoi këtë, ty.
Më në fund e mori afër vetes robin e vet të devotshëm.
Mund të bëhesh i qetë, është e drejta jote.


Ti u bëre hafëz në kushte shumë të rënda.
Islamin e jetove jo vetëm si një fjalë të thatë.
Sigurisht se melaiket ishin ato që të ruanin.
Fluturo nëpër Xhennet është e drejta jote.

Ti je i dashuri i Allahut, biri im krenaria ime,
Shkove i pagjynah, kjo është bindja ime.
Unë jam babai yt, më i madhi shan.
Qëndro i qetë biri im Nur, është e drejta jote.

Në këtë kohë të fitnes ti shpëtove i pastër,
Unë jam i sigurtë se ti kalove pa sualë,
Xhenazeja jote ishte e pastër dhe buzëqeshur ashtu sikur që jetove,
Fluturove në Xhennet, është e drejta jote.

Kur të mbështollëm me qefin qajtën qiejt,
Ata nuk qajnë kur shkojnë mushrikët,
Ty të presin në Xhennet pallate të ndryshme
Atje jeto i gëzuar, është e drejta jote.

Jeta jote plotësisht ishte një jetë e përsosur,
Në punët tua nuk e kishe asnjë punë më të vogël bajat,
Në jetën e berzahut, pusho nën Nur (dritë),
Atje inshaallah shihemi evlad.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 6:22 pm

Kush mund ta thotë atë mrekulli
Me fjalët e botës që po kalon
Kush mund ta këndoj atë lavdi
Me nota të përherëshme të parajsës
Kush mund ta pikturoj atë bukuri vizëlluese
Mbi të gjitha manifestime
Kush mund ta krahasoj atë shkëlqim
Në mesin e të gjitha krijesave

Dhe retë që bën hije flladitëse
Dhe prifti I cili e puthi atë vulë
Dhe devetë të udhëhequra nga tregëtia jote
Dhe hëna e ndarë me vullnetin e Tij
Ka miliarda zemra që ndërtuan foletë e tyre
Ka miliarda shpirtëra që gjëten pushimin e tyre
Me veprat e tua që ushqejnë besimin tonë
Me emrin tënd që shëron grykësinë tonë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 6:22 pm

Neve na janë prerë dy masa shpirti
Të palohen në trupin që po e ngasim
Lartësia e dhimbjes dhe klithmës
Është e njëjtë si tek mashkulli ashtu
Edhe tek femra dhe ajo është pa gjini
Si jeta
Gjuha sërish bëhet nyje e s’mund ta
Thotë sa kushton një jetë vuajtjeje
Për dashurinë e cila nuk ka gjini
Si jeta


Ne kemi hemoglobinën blu sepse duam
Ta themi këngën e palloit e të pushojmë
Në zemrat të cilat nuk kanë gjini
Si jeta
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeSat Aug 22, 2009 6:23 pm

Si kisha mbet pa e dit deri tash,
Të jetosh mirë është të kesh arkadash,
Kur tek ai prehesh për mir' e për keq,
Kur s'mund të't bëj' dysh as kodër, as dreq!

Mik është ai që të thërret në gosti,
Që të rri për krahu në luftë e liri!
Ai ta ban gajlen, kur ti vetë s'e ban,
Kur të përlloç jeta, ai të merr të lan!

Pa pritur nga njerëzit dëgjova një fjalë,
Se mikut tim të dashur i bëheshka sual,
Ç'e ke atë për t'cilin deshe t'japësh jetë?
Ai është i prishur, s'bën as sa një fletë!

Kush je ti, mor ujk, që flet si i marrë?
M'i tha miku njeriut me pështymë në ballë.
Unë jam, tha, njeri që di sene shumë,
Sa t'liga ka yti mik, s'ka ujë asnjë lumë!

Çelu tokë të hyj, më përpij menjëherë,
Nga erdhi ky pis, e më bëri vrer?!
Në mesin e ditës kërkoja fener,
S'më binte në vete as shi, e as erë!

Dale, thashë, o mik, qetësohu një herë,
Nuk rashë i tëri pse më erdhi një ferrë!
Çështja do soditur, pak e nga pak,
Dhe kjo do t'i mbesë ndonjë të urti plak!

Ajo ditë pranvere në terr u shndërrua,
Për mua u ndje miku, si qeni në përrua.
Atë që ma bënë, s'e bën as magjistare grua,
Pati menduar kështu, kur Aishja u lëshua!

Pse shpife o i qelbur, turp le të't vij',
A harrove melekun Surit kur t'i fryej'?
Të ardhtë çdo krijesë, plak e çilimij,
Në mes të surratit, prore të't pështyj'!
Në mes të surratit, prore të't pështyj'!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gent
SUPER MODERATOR
SUPER MODERATOR
gent

Posts : 1183
Join date : 16/07/2009
Age : 27
Location : Podujeva

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeMon Aug 24, 2009 12:45 am

IFTARI I 1
Në iftarin e parë seç zbriti një dritë e bardhë
Në sofrën e besimtarëve zemrat plot margaritar
Sofrën panë të shtruar sytë iu turbulluan
Nga lotët e gëzimit për muajin e shëndetit
Muaj pasurie që vjen e shkon me rend
Gëzon besimtarët presin për xhennet
Hurmet e ëmbëla ëmbëlsojnë gjuhën e barkun
Agjëruesin e gëzon pritja e iftarit të radhës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gent
SUPER MODERATOR
SUPER MODERATOR
gent

Posts : 1183
Join date : 16/07/2009
Age : 27
Location : Podujeva

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeMon Aug 24, 2009 12:47 am

VALA E FUNDIT

Kush mund ta thotë atë mrekulli
Me fjalët e botës që po kalon
Kush mund ta këndoj atë lavdi
Me nota të përherëshme të parajsës
Kush mund ta pikturoj atë bukuri vizëlluese
Mbi të gjitha manifestime
Kush mund ta krahasoj atë shkëlqim
Në mesin e të gjitha krijesave

Dhe retë që bën hije flladitëse
Dhe prifti I cili e puthi atë vulë
Dhe devetë të udhëhequra nga tregëtia jote
Dhe hëna e ndarë me vullnetin e Tij
Ka miliarda zemra që ndërtuan foletë e tyre
Ka miliarda shpirtëra që gjëten pushimin e tyre
Me veprat e tua që ushqejnë besimin tonë
Me emrin tënd që shëron grykësinë tonë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
donaa
PrincesS
PrincesS
donaa

Posts : 1371
Join date : 11/08/2009

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeMon Aug 24, 2009 1:25 pm

Eshte Drite e Zotit

Është dritë e Zotit

Rrugën na ndriçon,

Nga terri i kobshëm

Të gjithëve na shpëton.
Më e vleshmja dhuratë

Nga i madhi Perëndi,

Amanet i parë dhe i fundit

Për krijesën njeri.Që nga hazreti Ademi

Njeri e pejgamber i parë,

Kjo e vërtetë nga All-llahu

Përherë është shpallë.Sa herë që njeriu

Është tjetërsuar,

Pejgamberi i kohës

E ka udhëzuar.E ka udhëzuar

Njeriun e shkretë,

N’udhëkryqe të jetës

Sa herë që ka mbetë.Në formën e përsosur

Kjo Fe e Vërtetë,

Ju shpallë e plotësuar

Të Lavduarit-Muhammed.Këtë e dëshmon Kur’ani

Fjala e Perëndisë,

Të vërtetën e plotësuar

Që ia shpalli njerëzisë.Kush është besimtar

Le të jetë krenar,

Aq më tepër vlen

Kur t’jetë atdhetar…!La ilahe il-lall-llah

Muhammedur-resul-ullah.

Fjala e dëshmisë

Shenjë e dashurisë.Rreze e jetës

Thelb’i së Vërtetës.

Gur’i besës

Shkëndijë e shpresës.Dritë e amshuar

Zjarr i pashuar

Gjurmë ndër shtigje

Urë ndër brigje.Dy emra në fjali

Më e shtrenjta stoli.

La ilahe il-lall-llah

Muhammedur-resul-ull-llah.Adhurimi i Zotit

Zoti te krijoi , O njeri!
Te dha njefare lirie
qe te veprosh ti.

E pse behesh mosfalemderues
Ndaj All-llahut ?!..

Pse behesh mosfalemderues
Ndaj Tij..?!

Ai ta dha shendetin , para semundjes,
Jeten para Vdekjes,
Rinine para Pleqerise,
E kete duhet ta shfrytezosh ,
Dhe gjithmone All-llahun ta adhurosh .

Ai te udhezoi ty ,,,
Por t'i devijon,
Sa me shpejt Pendohu,
Qe mos te denohesh,

Po nuk u pendove ,
Atehere do te pesosh.
Ne diten e Gjykimit
Askush nuk do te ndihmoje
Do te shpetoje , vetem puna jote e mire,
Se ate dite nuk bene pune
Babai , e Nena
Por do te ndermjetesojne
per ty Veprat e tua.

Pra kete duhesh ta dish
Qe tani qe je i Ri ,
Qe te pendohesh sa me pare
O NJERI !
Meso mire c'ka te ka udhezuar ALl-llahu,
Degjo mire C'ka ka thene profeti Muhamed s.a.v.s
Vepro ate qe ta fitosh Xhennetin.

Atje do te gjesh prehje
E vec kenaqesi do kesh
E ne niametet e All-llahut do te gjeshe vetem Befasi,

All-llahu ka treguar
Edhe profeti Muhamed s.a.v.s na ka keshilluar
Xhenneti eshte Vendi ,
Qe as mendja nuk ta ka logjikuar , as zemra s'ka enderruar
Syri s' ta ka pare ,
E as veshi per te , kurre nuk ka degjuar,
E vetem Allahu saktesisht e di,
Pra , Ne te punojme
Jeten tone ta ndricojme ,
Me pune te mira , ne Ahiret te shkojme ,
Qe XHENNETIN ,me Meshiren e Allahut ta fitojme. (amin).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeMon Aug 24, 2009 1:35 pm

E kur dielli fillon të skuqet në qiellin e lashtësisë
E kuqërremat e tij bien mbi kulmet e shtëpive
Dhe kur fëmijët dëgjohen duke vrapuar nga sokaku
Duke thirrur "kandila" e vrapuar për n'sofër për iftar
E sonte jemi gëzuar që rendin ia mësuam nga viti i kaluar
Këtij Ramazani të bekuar si të gjithë të tjerët
E për sivjet lodhjen e kemi liqe se të gjithë e dimë se është nxhehtë
Por zemrat tona janë të flladituna se me shpirtë i agjërojmë ditët e lirisë
Nga Shejtani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
donaa
PrincesS
PrincesS
donaa

Posts : 1371
Join date : 11/08/2009

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeTue Aug 25, 2009 7:38 am

Zgjohu rini !

Syri gjak po me pikon
Zemra ime eshte pikelluar
Rini, ndalu! - ku po shkon
Zotin pse e ke harruar?!

A s'u ngope me shfrenime
Jete te quar pa kuptim
Kohe e humbur jane keto qaste
Fundin e ke veq dqshpqrim.

Kthehu ti nga ardhmeria
Zgjohu, zgjohu oj rini
Leri veset e keqija
Se kjo rruge nuk eshte per ty.

Ti je e ardhmja e ketij ymmeti
Ti je shpresa qe na mban
Ti je drita e ketij vendi
Syte ne ju, te gjithe i kane.

Ardhmeria eshte Islami
Zoti siq na ka mesuar
Rruga e drites eshte Kur'ani
Pejgamberi ka keshilluar.


Muhammedit a.s.
Erresire ishte kudo
Injorance mbreteronte
Kishte humbur qdo arsye
Bora driten e kerkonte.

(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)

Ne Meke, n'kete vend te bekuar
U lind i dashuri i Perendise
Muhammedi i lavderuar
Shpetimtari i njerezise.

(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)

O Muhammed o i derguar
Drite dhe meshire per mbare njerezine
Salavate duke t'kenduar
Falenderojme Perendine

(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)

Ti je drite qe kurre nuk fikesh
Flakadan-Udhezim hyjnor
N'zemrat tona gjithmone rritesh
N'ty gjejme prehje pergjithmone

(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)

Gjithmone ishe dhe do t'mbetesh
Ideal-Shembull per ne
Fjalet tua kurre nuk zbehen
Deri sa t'kete jete mbi dhe.

(Allahumme sal-li ala Muhammed
Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)


Urime hixhabi !
Urime oj moter hixhabi
Shamia e bukur ne koke
Sa e bukur sot ti po dukesh
I lartesuar qofsh o Zot!

Ne fytyre po t' shkelqen nuri
Sa bukur te rri shamia
Asgje ty s'te perkuli
Gezim t'madh ka shoqeria.

E lumja ti oj moter
Qe kete rruge e zgjodhe
Ate qe urdheroi Zoti
Ne veper e jetesove.

Te jesh gjithmone krenare
Per kete gjest te mire
E devotshme dhe fetare
Moter oj zemer dlire.

Urime, urime oj moter
Te gjithe po te pergezojme
Dashuria ndaj Allahut
Perjete le te shoqeroje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
donaa
PrincesS
PrincesS
donaa

Posts : 1371
Join date : 11/08/2009

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeTue Aug 25, 2009 8:56 am

Rini

Rini, kthehu në rrugë të mbarë
kthehu sa nuk është bërë vonë,
sa nuk ka lindur dielli kah perëndon.

Deri ku po shkon kjo rini
po qan nëna mjerë moj bijë,
po qan nëna, nëna e shkretë
po qan nëna për fëmijë të vet.

Ndryshoi koha po aq shpejt
na erdh koha e papritur,
e shëmtuar e çoroditur.

Për këtë kohë që ka ardhur sot
hazreti Muhamedi ka qarë me lot
ma shpëto umetin të lutem o Zot.

Ai është lutur për gjithë umetin,
o Zot me ndihmën tënde
dhurova Xhennetin.

Rini kthehu sa nuk është bërë vonë,
sa nuk ka lindur dielli kah perëndon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
donaa
PrincesS
PrincesS
donaa

Posts : 1371
Join date : 11/08/2009

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeTue Aug 25, 2009 8:57 am

O njeri


O njeri, o musliman,
sa shumë gjumi që të ka zënë.

Të zgjohemi nga gjumi i mallkuar,
ta mësojmë e ta studiojmë Kur'anin e bekuar.

Të shohim se sa shumë e ka vlerën,
e studiuan të tjerët, e ti o musliman
sa shumë gjumi që të ka zënë.

Ta mësojmë e ta studiojmë Kur'anin
se aty është drita, është dielli,
aty është hëna e qielli.

Aty është fukaraja e sadakaja,
aty është ndriçimi, aty është jetimi.

Aty është zeqati, është profeti, aty është Xhenneti,
është gjithësia, aty është edhe Perëndia.

O musliman, zgjohu nga gjumi që të ka zënë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
donaa
PrincesS
PrincesS
donaa

Posts : 1371
Join date : 11/08/2009

Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitimeTue Aug 25, 2009 8:57 am

O Zot

Kjo botë e mallkuar na bën të qajmë me lot,
njerëz të droguar, të sëmurë e të harruar.

Vajza të reja të mitura e të shitura,
të robëruara, të zhveshura e të shkatërruara.

O Zot, kjo botë e mallkuar
na bën të qajmë me lot.

Po ti o njeri, kthehu te ai Perëndi
zbatoji urdhrat e Tij, e ai do të na japë
liri, mirësi dhe dashuri.

Mos ta dëgjojmë shejtanin, se ai na shlyen imanin
na vë në terr e na çon në ferr.

O Zot na bëj të mundur t'i zbatojmë
urdhrat e hazreti Muhamedit,
e të na i hapësh tetë dyert e Xhennetit.

O Zot na ndihmo që mos të derdhim lot
na ndihmo në këtë dhe në tjetrën botë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Poezi Islame - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame - Faqe 3 Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Poezi Islame
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Kultura Shqiptare :: Forumi Islam-
Kërce tek: