Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortalKërkoRegjistrohuidentifikimi
kemi kaluar ne www.ofm-albanian.tk` BYE BYE [ D H G ]


 

 Poezi Islame

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeSat Aug 15, 2009 9:34 am

FEJA ISLAME


Është dritë e Zotit

Rrugën na ndriçon,

Nga terri i kobshëm

Të gjithëve na shpëton.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gent
SUPER MODERATOR
SUPER MODERATOR
gent

Posts : 1183
Join date : 16/07/2009
Age : 27
Location : Podujeva

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeMon Aug 17, 2009 3:16 pm

Shtrini duarte e vllazerise


Mërzinë hiqeni, flakeni gjithkund
Të rrojmë një ditë të bardhë
Ejani, mblidhuni e duartë shtrini
Së bashku t'ia themi pa fund
Ulini shpatat, penat ngrini
Mësyejani dijes, xhenneti do mund.
Le të ngrihen mbi shtiza flamujt e dëshmisë
Asgjë përmbi ta në qiell të mos shihet
Le të dëshmojn qartë njësinë e Perëndisë
Ngrijini, valoni, kush është Zot të dihet!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
baRchee.
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
baRchee.

Posts : 969
Join date : 09/07/2009
Age : 27
Location : Podujeva
Hobi Hobi : Nxënës/Futbolli

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:29 am

All-llahu ju shperbleft per kto 2 poezi t'2-ve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://llapi-forum.tk
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:53 am

Më e vleshmja dhuratë

Nga i madhi Perëndi,

Amanet i parë dhe i fundit

Për krijesën njeri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:53 am

Që nga hazreti Ademi

Njeri e pejgamber i parë,

Kjo e vërtetë nga All-llahu

Përherë është shpallë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:54 am

Sa herë që njeriu

Është tjetërsuar,

Pejgamberi i kohës

E ka udhëzuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:54 am

E ka udhëzuar

Njeriun e shkretë,

N’udhëkryqe të jetës

Sa herë që ka mbetë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:54 am

Në formën e përsosur

Kjo Fe e Vërtetë,

Ju shpallë e plotësuar

Të Lavduarit-Muhammed.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:54 am

Këtë e dëshmon Kur’ani

Fjala e Perëndisë,

Të vërtetën e plotësuar

Që ia shpalli njerëzisë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:54 am

Kush është besimtar

Le të jetë krenar,

Aq më tepër vlen

Kur t’jetë atdhetar…!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:55 am

AH MOJ TOKË E ISRASË


I mërzitur, shikoj përreth
Njerëzit që kokën ma hanë
Në plan çfarë do të kesh
Të flasësh për Isranë

I

T’iu them se natë e madhe është
A këtë mendoni se në plan e kam
Jo, zemra ime digjet prush
Dert tjetër unë kam

II

Rrëfimin nuk e mohoj, e dua
Tekstin me qejf e lexoj
Por mua më dhemb diku tjetër
Që vendi vend s’më zënë

III

Iu them njerëzve se atje ishte profeti
Atje të gjithë profetët takoi
Atje fali namazin
Xhaminë Kuds të shenjtë e cilësoi

IV

Kurse sot shoh muslimanët
tek përgënjeshtrojnë Isranë
ani pse për festim kanë vendosur
të hanë hallve me kazan

V

Ej, o ju muslimanë të mjerë,
o ju llafazanë
Aksaja vuan shumë
Nuk ka çfarë të feston

VI

Atje ku shkeli këmba profetike
Atje ku Xhibrili e dërgoi
Atje ku fali namazin
Ku pejgamberët, vëllezërit e tij, takoi

VII

Atje sot era nuk vie qumësht
Siç në rrëfime tregoni
Atje sot kundërmon erë gjaku
A fare nuk mendoni

VIII

Atje ka mungesë buke
Ka edhe mjerime
Por më keq se gjithë kjo
Ka mungesë vëllazërie

IX

Atje nën rrënoja e gërmadha
nën plumba e granata
Vlerat e Israsë dhe Miraxhit
Mbesin të gjalla

X

Zoti qoftë me ju
Zoti iu ndihmoftë
Kurse neve me zemra të vdekura
Zoti na udhëzoftë


Valdrin Salihu
19.08.2009
Podujevë, Kosovë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:55 am

Çaste një nate


minareja jote e lartë
porsi rrufeja ndriçoi
sa mirë ia thotë Artani ezanit
sa shpejt akshamin jacia ndërroi


unë ndanë të kam ardhur
Allahut pergjigjur
dhe si gurët tu të fortë
kujtimet e mia rrënjëve kanë zbritur


kudo, fshatit tim të shtrenjtë
këmbon ezani e m'i përzien në vetëdije
të sontme të përjetuar e kohë të moçme
rrefyer në fytyrë-mënyra pleqërishte


po ikën koha, djema!
ç'ish dje ,s'është më sot
dhe e nesërmja do gdhijë pa ne
të na ruajë i madhi Zot!


xhemati hyjnë shpejt
jashtë po bubullon
sytë s'më ndahen nga shaipi
iliri që mes nesh rron


o thërmija të bukura lashtësie
që më shfaqeni te ky njeri
a më bini mundime
a më bini krenari!?


unë jam mbase imam
s'jam dhe i ndonjë derexheje sufi,
po para kujt deri sot m'u zgjua vixhdani
doli gjithë të jetë ndaj nesh prej vlere mbi


jashtë dritoreve shoh femijë
pamje që më përlotoi
dhe vetë m'i ngriti duart lart
Allah mbroji!


hajje alelfelah,-
gati myezini po mbaron
s'jam gati sot për imam
dikush si Shaipi më ndërron


sjam gati ,-thashë,- dhe s'jam
vetëm më nxitet kërshëria
çka do të këndojë nga kurani
ky që do na dalë imam

pres

e pritja më shpejton dridhje
një ajet që unë s'e di, por që ai ta këndojë
e lëmshit në shpirt të m'i japë zgjidhje


dhe ç'është e shumëpritur ngjan,
elveznu jewmeidhinilhak..,- u këndua
dhe nuk i ktheva dot në fjalë
kuptimet që në namaz u përjetuan

Valdrin Salihu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:56 am

FRIKA DHE VDEKJAVdekja sytë e ballit lehtas mi mbyll
Dhe për të fundit herë me afsh i puthë
E ballin të djersitur butësisht përkëdhelë

Sytë me shikim të fërguar të futur në gropëza
Mbesin dëshmitarë të fundit që shohin engjëjt
Tek marrin shpirtin mbi krah të tyre të pastër

Të gjitha ëndrrat të tubuara në një vend
Në heshtje si qirinjtë treten e fiken përjetësisht


Loti mbetet ilaç shpirti mbi buzën e tharë
Frika çuditërisht në ikje mbetet e vetmuar

Valdrin Salihu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:56 am

Qoftë edhe me vargje të poezisëDhibjen të cilën e dëgjon …është Jeta
Jeta është si lulja në verë
Kur e ujit ajo lulëzon
E thahet kur largohesh e lëshon

Tragjedit ndodhin
Është caktim I All-llahut
E çka? të ndalesh !
Ti ngresh duart
Jo!
Me vështirsit duhet të përballesh
Sepse je I gjallë

E dhimbjen që ke…Ajo është jeta…
Turbulenca dhe frika
Të përkujtojnë se dikund
Ka diçka më mire
Për atë ja vlenë të luftosh
Të mirën ta kërkosh
Se koha gjithçka fshinë
Stë lejon gjat të mendosh

I kapërdinë të gjitha
Në fund mbetesh në terr
Dhe në atë terrin
Dikë tjetër e ndin
Prap zhduket dikund
Ti mundohesh por
se gjen më dot askund.

E din për atë thonë
Mjerisht
Nuk I njohim momentet me vlerë
Që na ndodhin në këtë jetë të brishtë

Rritemi të knaqur me idetë
Gjërat apo njerëzit
Dhe I marrim në pjatë
Të bluara e të gatuara
Dhe kjo është ashtu
Deri sa gjërat nuk mbërrin
E të ikin nga dora
E bëhen të harruara

Atëherë e kupton se ke qenë gabim
Kjo fort të mundon
Kupton se për to ke shumë nevojë
Dhe sa fort I dëshiron

Kohë pas kohe
Njerëzit mbikalojnë veten
Ndonjëherë befasohen
E ndonjëherë edhe gjunjëzohen

Jeta… pra është e çuditshme
Të shtrëngon
Por nëse I hap sytë
Gjenë shpresë ti përballesh
Dhimbjes e mërzisë
Qoftë edhe me vargje të poezisë


Valdrin Salihu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:56 am

Flamuj,ninulla
shami të përgjakura
në klithjet e shembura
mallkova robërinë
në dushkun qelibar
pikoi një lot
po si bilbil
në ndërgjegjen e plagës
kërkoj ndihmë
vetëm nga Ty
Zoti ImValdrin Salihu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:57 am

Mëkati i përsëritur
shkopin verbëroj
unin narcist
s`mbeti amore
s`lozja me shpirtin
në përditshmëri
dhembshuri pa fund
mbështolli trupin
gjithësinë,
cdo gjë

Valdrin Salihu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:58 am

SHEJH Jusuf KARDAVIO Zot, Ty që të nënshtrohen fytyra dhe raca
Ty që ke nënshtruar gjallesa e masa
Ballin tim për Ty e vë në tokë
Ti e meriton e askush tjetër në këto botë.

Duart e mia drejt teje zgjaten
Me ankth e përmallim
O Zoti im !
Mirësitë e tua kërkoj


Unë jam ai që Ti më njeh më mirë
Gjynahembyturi tek Ti kërkoj mëshirë.
Eh sa kohë kam kaluar
Larg Teje duke e tepruar.

Si djalë, Netët e gjata i torturoja,
i pagjumë i sfidoja, e lodroja
Megjithëse kisha pranë meje
Adhurues që natën e bënin ditë
Asnjëherë nuk arrita
Ta kuptoj ku i gjenin fuqitë

Vetës asnjëherë
Nuk i kam vënë fre
E viktimë e saj kam rënë
Sot jam bërë pre

Edhe kur ndonjëherë
Kuranin lexoja
Ajetet që malet
Dot nuk i mbanin
Por unë fakiri nuk i kuptoja.

Zemër moj
Çfarë stralli je?
Të flet Krijuesi
E ti nuk e ndjen?

Shokët e mi
Tash më kanë kaluar
Allahun e kanë njohur
Sot shumë lart
Kanë fluturuar.

O Zoti im !
Mëshirën Tënde
Derdh mbi mua !

Unë fakiri
Në derë të kam ardhur
Flokët shkapërderdhur
Këmbët zbathur

Zemër vrarë
Nga kjo botë i lodhur
Merrmë!
Mos më lër
Të harruar!

Unë jam i mashtruari
Me dhuntitë që më dhe.
Ti je Madhështori
Sa Falës që je!

Kështu jemi ne
Fakiri dhe beu
I keqi dhe i miri
Të krijuar nga dheu.

O Zot, sikur Ti
Mos më mëshirosh,
Të më drejtosh
Të më ndihmosh
I humbur jam fakiri
S`më bën dobi
As argjendi
As floriri.

Muskujt e fortë
Krimbat do të ushqejnë
Tokën do të plehëroj
Po shpirti i shkretë ku do më ndalojë?

Ah sikur o Zot
Drejt Teje të më ngjitet
Mos atje poshte
Prejt Teje mos më braktiset.

Kjo botë mashtruese
S`është faji i saj
Më është nënshtruar
Inat pse ti mbaj?

Zjarri, liqenj të dallgëzuar
Nga këtu ku jemi
Na ngjan
Me bukuri praruar

Parajsa, lulishta e kënaqësisë
Kur jemi këtu
Vështirë e larg na duket
O vetja ime
Mbi të është Zoti i gjithësisë.

Rrugën e mora
Malet e vetes i kaplova
U rrëzova !
Por prapë po ngrihem
Zot ti më jep fuqi
E unë rrugën
Përsëri vazhdova.

E di se do të arrij
Zoti im nuk kam dyshim
I dobët jam
Por Ty të kam në ndihmë

O Krijues!
O Mëshirues!
O Mëkatfalës!
O Ndihmues!

O Zoti im !
Nëse në hak kam hyrë
Ti borxhin ma shkarko
Mua fakirin mos më harro.


Zoti im !
Derë tjetër
Veç Mëshirës Tënde
Nuk kam!

Frikësohem, dridhohem
Gjynahet pas më ndjekin.
Hapma derën!
Ato do më djegin.

Nuk kam asgjë
Për të të ofruar
Veç lotët e nxehtë
Të zemrës së frikësuar.

Ti je afër Meje
Ti më ke kuptuar

Askush se ka bërë
Askush nuk mundej
Nga pesha që kam marrë
Për të më shpetuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:58 am

Ti je më pranë njeriut
Se sa njeriu pran teje
Dëshmoj me veshët e mi ja:
Ende askend s’dëgjova
Nga të dobtit e të fortit
Në lutje t’emrojnë me Ju.

Nga çdo lloj numërimi
Ti je vetëm Nji
Dhe për T’krahasuar
Ska shkas as dëshmi

Natyrën se le kokë më vete
Rendin ia ke caktuar
E në tokë kujdestarë
Mua më ke emëruar

Që mos të mbetem në injorancë
Librin ma dhurove
Më urdhërove të lexoj
N’emrin tend un të mësoj
Se je fillimi dhe mbarimi I çdo gjëje
Me mendje t’shëndosh të pranoj
Për çdo gjë tkrijuar
Ndërgjegje më ke dhënë secilën dhunti
Në mendje me nxënë

Valdrin Salihu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:58 am

Shiu freskon tokën
Loti freskon mërzinë e nënës
Rihap varrën e pashëruar
Vret dhimbjen, ringjall shpresën
Përkujtomë marrin e botës së “civilizuar”
Përkujtojmë humbjen e përgjithshme të njerëzimit
Ditën e mërzisë dhe përkujtimit
Qetësinë e gjetur të shehidave
Jeta ngritet mbi Srebrenicë nën zërin e hafizave
Dhe krenarinë e trupave të paprishur
Mbi përkujtimin e fëmijëve për baballarët që nuk i panë
Mbi sabrin e nënave që lindin shpresën...
Xhemati vendos trëndafila të freskët mbi varre
Ashtu siç është i freskët kujtimi për shehidat e rënë
Ashtu siç është e freskët vetëdija
për nderin dhe krenarinë që lindi nga gjaku i tyre
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:58 am

Asgjë pa dëshirë
Nuk më imponove
Por prap pa dhuntin tënde
As lapsin s'di ta mbaj në dorë
Prandaj në Ty jam i sigurt
Se je vetëm Një Allah xh.sh.
I pakrahasueshëm
Në krijimtarinë hyjnore
Dhe besimi im aty
Nuk ka aspak dyshim!

Valdrin Salihu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:59 am

Per Pejgamberin Muhamed a.s


Jetim ti linde
dhe i tille u rrite
edukove njerez,
megjithese shkrim nuk dite.

Tek ti merrnin mesime
Qe kur ishe i ri
Tek ti linin thesaret
Se kishe besnikeri.

Kur arrite te dyzetat
Dihet mire se cfare ndodhi
Allahu i madheruar
Pejgamber ty te zgjodhi

Te ofruan ty pushetet
Por kete e refuzove
Te premtuan pasuri
perseri ti se pranove.

Me pas shume u torturove
Nga vendlindja u largove
Por edhe atje ku shkove
Thirrjen tende se harrove.

Ne medine u vendose
Nje xhami atje ndertove
Thirre njerezit ne besim
Edhe kurre nuk u dorezove

Kurre nuk the se u lodha
Gjithmone njerezit keshillove
Ne Islam i vellazerove.
Rrugen e drejte ju mesove

Bere njerezit qe te njohin
Allahun e Madheruar
I bere ata qe te kuptonin
Qellimin pse jane krijuar.

I tregove mbare botes
Se nje i bardhe dhe nje i zi
Nuk kane asnje ndryshim
Perve?se ne devotshmeri.

Nuk ndertove grada?ela
As organe te pajtimit
Por ndetove per te tere
Ndertesen e bukur te besimit.


Kjo keshtjelle qe ti ndertove
Sprishet prej shiut as prej dimrit
Ajo do te jete ne kembe
Deri ne diten e gjykimit.


Keshtjella qe ti ndertove
Nuk eshte prone e padishahut
Por ne te do te valevitet
Flamuri i njehsimit te Allahut.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
The.Trew
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
The.Trew

Posts : 280
Join date : 06/08/2009
Location : N'zemer te Lindes

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 2:59 am

KUSHTUAR NENES BESIMTARE

"NENE", KY EMER ENIGME


QE KUDO ESHTE HARRUARPOR JO, VALL-LLAHI TEK NE
ISLAMI GJITHMONE E KA KUJTUAR

DYNJAJA KETE EMER E POSHTERON
KU VEC NJEHERE NE VIT E KUJTON
KURSE NE JEMI URDHERUAR
PER CDO DITE NENEN ME KUJTUAR

I JAPIM HAKUN QE AJO MERITON
E DUAM DHE E RESPEKTOJME
AJO ESHTE ENA QE NA MBAJTI
AJO ESHTE SEBEPI QE NE SOT JETOJME

NGRIHU, O NENE BESIMTARE
E TREGOI NDERIN QE TI KE
TREGOI RENDESINE KESAJ BOTE
SE SA E VLEFSHME PER NE TI JE

NUK ESHTE 7 APO 8 MARSI
LUMTURIA JOTE NE JETE
AS LULJA E KUQE QE TE DHUROHET
POR BESIMI YT I VERTETE

ISLAMI, KJO FE E BARAZISE
TE GJITHE BARAZPESHE PARA ZOTIT I VE
SEPSE ATA JANE SOTE TE GJALLE
E NESER DO T'I MBULOJE I NJEJTI DHE

O NENE BESIMTARE, O NENE
TI KRENARINE VEC NE ISLAM E GJEN
KRENARIA JOTE ESHTE NE CDO DITE
E JO NE 8 MARS QE NJEHERE NE VIT VJEN


NDAJ, O JU PABESIMTARE
MESOJENI NJEHERE E PERGJITHMONE
SE NENA ESHTE DHURATE E ZOTIT
E NE ZEMRA TONA AJO JETON

JO, AJO S'KA NEVOJE PER LULE
AS PER LAJKA, E AS PER MASHTRIME
PO JUA THEM EDHE NJEHERE, O NJEREZ
SE ISLAMI TEK ATO S'BEN DALLIME

ATO KERKOJNE PREJ NESH
RESPEKT, DASHURI E DINJITET
ATO JANE MARGARITARE TE CMUARA
KU NE HIXHABE E FSHEHIN BUKURINE E VERTETE

NUK KANE NEVOJE TE PISPILLOSEN
E TE ENDEN SI LOLO NEPER RRUGE
E AS TE SHITEN E TE BLIHEN
E AS TE BEHEN GAZI I BOTES NEPER BUZE

JA PRA, KJO ESHTE NENA BESIMTARE
SHEMBULL PER TE GJITHA GRATE
QE MBETET GJITHMONE E KUJTUAR
CDO SEKONDE, MINUTE, DITE E NATE.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 10:28 am

"Hape gjoksin tim në do ta shohësh vrushkullin e lumit parajsor në shtrat tek kullohet ku notojnë trëndafilat e bardhë...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 10:28 am

Është e pamundur të kalosh jetën
E ndonjëherë mundi të mos shkojë huq
Shoqëria të mos dëshproj
E të mos sëmuresh kurrë
Të mos ndjeshë dhimbje e dashuri
Që në familje mos të vdes askush
E ti kurrë të mos gabosh
Pra është e pamundur…
Ky është çmimi I jetës
Dhe nuk ka rëndësi ajo që ndodhë
Por ti ngjarjen si e pranon
Nëse fatkeqsitë I akumulon në vetvete
Do të jetosh si pëllumbi I lënduar
I pa mundur përsëri të fluturoj
Rritesh…
Kur nuk ka zbraztirë në shpresë
As dobësim vullneti dhe humbje besimi
RRitesh…
Kur pranon realitetin
Dhe jeton me vet besim
Rritesh…
Kur e pranon fatin e jetës
Dhe ke vullnet për ta ndryshuar atë
Rritesh…
Kur e ngrit atë që ke lënë pasdore
Dhe krijon atë që e ke para teje
Me vision për ardhmërin tënde
Rritesh…
Në vënien e qëllimeve
Pa vu veshin komenteve negative
Kur me sjelljen tënde jep shembuj
Pa I dhënë rëndësi përqeshjes e zilisë
Kur e përmbush thirrjen tënde
Rritesh…
Kur përforcon karakterin
Dhe lartëson edukatën e diturinë
Rritesh…
Kur paraqet ndjenjat tua
Dhe përballesh me zhveshjen e degëve
Nga dimri I ashpër
Mbledh trëndafilë
Pa e çarë kokën për therrat
Dhe të trasosh rrugën
Në mjegullën e pluhurit të ngritur
Rritesh…
Kur ndjen gacën e zjarrit
Nga dëshirat e rrënuara
Rritesh…
Duke ndihmuar ata që kanë nevoj
Dhe njohton më mire vetveten
Duke I dhënë jetës më tepër
Se sa ty ajo të jep
Rritesh…
Duke përforcuar rrënjët
Në pamundësi largimi
Dhe mbrohesh si shqiponja
Të mos ndalet fluturimi
Të palohesh si fletë
Me shkëlqim si ylli
Kështu pra
Rritesh…!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitimeWed Aug 19, 2009 10:29 am

Biri im! Ti shkovë pranë mëshirës së Allahut
Ti ishe shembull, unë të pata vlerësuar,
Shumica e lavdërojnë me lakmi shembullin e jetës sate,
Shkove si sepet i mbushur është e drejta jote.

Nipat e mi nur që m’i la amanet ecin shtigjeve tua,
Ecin gjurmëve të da’vetit të nurit që ti ua mbolle.
Aman mos mendo athua se çka veprojnë
Pusho shpirti im, është e drejta jote.

Ti të keqes nuk i kushtove rëndësi Burhan.
E dije se kjo botë është një shtëpi kaluese,
Dynjaja kalimtare kujt i solli fitim dhe ngritje.
Rri rahat në varrin tënd është e drejta jote.

Jeta jote ishte e programuar, ditën e kishe përplot,
Në këtë botë nuk i dihet e djathta dhe e majta,
Ti më tejkalove edhe mua biri i babës.
Atje qëndro i qetë, është e drejta jote.

Çdokush ishte lakmitar i jetës sate sistematike,
Pasi u martove e mësove Kur’anin përmendësh,
Gjithmonë vraponje që të takoheshej me përjetësinë,
Fluturove tek I Dashuri, është e drejta jote.Mua nuk më theve asnjëherë biri im.
Padyshim se Allahu të mundësoi këtë, ty.
Më në fund e mori afër vetes robin e vet të devotshëm.
Mund të bëhesh i qetë, është e drejta jote.


Ti u bëre hafëz në kushte shumë të rënda.
Islamin e jetove jo vetëm si një fjalë të thatë.
Sigurisht se melaiket ishin ato që të ruanin.
Fluturo nëpër Xhennet është e drejta jote.

Ti je i dashuri i Allahut, biri im krenaria ime,
Shkove i pagjynah, kjo është bindja ime.
Unë jam babai yt, më i madhi shan.
Qëndro i qetë biri im Nur, është e drejta jote.

Në këtë kohë të fitnes ti shpëtove i pastër,
Unë jam i sigurtë se ti kalove pa sualë,
Xhenazeja jote ishte e pastër dhe buzëqeshur ashtu sikur që jetove,
Fluturove në Xhennet, është e drejta jote.

Kur të mbështollëm me qefin qajtën qiejt,
Ata nuk qajnë kur shkojnë mushrikët,
Ty të presin në Xhennet pallate të ndryshme
Atje jeto i gëzuar, është e drejta jote.

Jeta jote plotësisht ishte një jetë e përsosur,
Në punët tua nuk e kishe asnjë punë më të vogël bajat,
Në jetën e berzahut, pusho nën Nur (dritë),
Atje inshaallah shihemi evlad.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Poezi Islame Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi Islame   Poezi Islame Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Poezi Islame
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 5Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Kultura Shqiptare :: Forumi Islam-
Kërce tek: