Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortalKërkoRegjistrohuidentifikimi
kemi kaluar ne www.ofm-albanian.tk` BYE BYE [ D H G ]


 

 Fttyra ne Mars !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Fttyra ne Mars ! Empty
MesazhTitulli: Fttyra ne Mars !   Fttyra ne Mars ! Icon_minitimeWed Aug 05, 2009 7:55 pm

Fytyra ne Mars !

Në qershor të vitit 1976, sonda amerikane Viking 1 ishte futur në orbitën e Marsit dhe bënte fotografimin e sipërfaqes së tij, për të gjetur vendin e përshtatshëm për aterimin e “Zbarkuesit” të binjakes Viking 2. Në njërën nga këto fotografi, që u bënë në regjionin e Cydonias, më 25 korrik 1976, të cilat NASA i lëshoi për publikim, shihet një peizazh jo i zakonshëm! Një figurë e ngjashme me figurën e fytyrës së njeriut në Tokë, me vonë e quajtur „The Face on Mars “, si dhe një varg objektesh me forma piramidale që dukeshin sikurse të ishin krijesa artificiale. Këto fotografi sensacionale provokuan reagime nga më të ndryshmet. Disa mendonin se figurat në Mars janë krijesa të banorëve të dikurshëm të tij, të mbetura si relikte nga e kaluara, kur atje kishte gjallëri. Të tjerët supozonin se këto figura artificiale ishin krijesa të vizitorëve nga yjet tjerë, të krijuara enkas për ta tërhequr vëmendjen e njeriut për ekzistencën e tyre, kur ky ta zotërojë hapësirën kozmike. Këto reagime provokuan edhe idenë e autorit të njohur Arthur C. Clarke, i cili bashkë me Stanley Kubrick realizuan filmin “2001: A Space Odyssey”.
Sipas të dhënave zyrtare të NASA-s, ky fenomen u interpretua si një „lojë e dritë-hijes“ dhe, po të mos ishin dy ekspertë të kompjuterëve, inxhinieri i elektronikës, Vincent DiPietro dhe shoku i tij, Gregory Molenaar, ky zbulim sensacional i kohës, ndoshta do të zhytej në harresë. Këta dy, duke kërkuar në arkivin e bibliotekës nacionale për kozmologji, gjetën edhe fotografinë me numër 35A72 të cilën e studiuan me kujdes.Fttyra ne Mars ! Facen


Të fascinuar nga ngjashmëria e këtij shkëmbi gjigant, nga planeti i Marsit, me figurën e fytyrës së njeriut të Tokës, DiPietro dhe Molenaar iu përveshën punës duke analizuar edhe mijëra fotografi të tjera të dërguara nga sondat Viking 1 dhe 2. Ata, duke i gjurmuar posaçërisht ato fotografi, ku shihej territori i Cydonias, zbuluan edhe një fotografi tjetër, që mbante numrin 70A13, e bërë 35 ditë më vonë, kur sonda gjatë rrotullimeve tjera, fotografoi të njëjtin regjionin, por nga një kënd tjetër i dritës së Diellit. Kjo fotografi, e cila, edhe pse e bërë nën rrethana tjera të dritës, paraqiste qartë figurën e “fytyrës” së Marsit. Duke shfrytëzuar teknikën e lartë e të sofistikuar kompjuterike, krijuan një seri fotografish me rezolucion dhe kontrast shumë të lartë, të cilat, për habi të tyre, zbuluan edhe shumë detaje karakteristike të „fytyrës“ që kishin simetri dhe harmoni të plotë mes tyre, si: dritat e syve, goja me dhëmbë dhe diç që të përkujtonte „frizurën“ ose „kaskë“ nga koha e faraonëve egjiptas. “Fytyra”, më shumë i përngjante njeriut parahistorik ose majmunit, sesa njeriut të sotëm, ndërsa „frizura“ përngjante me ato të kohës së faraonëve të Egjiptit. Proporcioni i „fytyrës” së Marsit është 450 m i lartë dhe rreth 1.5 km i gjatë, dhe me gjasë, është vendosur qëllimisht në këtë sipërfaqe, me shikim kah qielli, që të mund të tërheqë vëmendjen e secilit që e vëzhgon atë regjion nga lart.
Këta dy hulumtues konsideronin: në qoftë se „Fytyra në Mars“ është ndërtim artificial, atëherë është plotësisht normale që në regjionin e njëjtë të gjenden edhe objekte të tjera. Duke gjurmuar fotografi të tjera të NASA-s, për habi të tyre, ata zbuluan përreth „fytyrës” edhe një sërë objektesh me dukje artificiale që e rrethonin atë: një si lloj kështjelle e vendosur në veri-lindje të qytetit; murana me platformë të përsosur spiralore; piramidat tetraedërore në këndet e qytetit si dhe struktura të mëdha që të përkujtojnë gërhalat malore.
Richard Hoagland, shkencëtar dhe shkrimtar që kishte studiuar astronominë, biologjinë dhe fizikën, dikur konsultant në NASA si dhe njëri ndër themeluesit dhe udhëheqësit e grupit “Mars-Mission-Investigation”, ishte befasuar nga rezultatet precize të bëra nga DiPietro dhe Molenaar. I nxitur nga rezultatet e dy hulumtuesve të lartpërmendur, ky vazhdoi edhe vetë llogaritjen e regjionit të Cydonias, dhe vendit ku gjendeshin objektet ia dha emrin – „Sheshi i qytetit“. Ai u befasua aq shumë nga rezultatet e veta saqë shkroi edhe një libër për këto monumente të Marsit të titulluar: “The Monuments Of Mars”.
Më impresionuesja nga të gjitha ato ishte piramida pesëkëndëshe që ndodhej në jug të “sheshit”, të cilën Hoaglandi e quajti D&M, si nderim për DiPietron dhe Molenaarin. Maja e piramidës tregonte kah “fytyra” e Marsit, këndi veri-perëndimor i saj precizonte qendrën e “sheshit”, ndërsa këndi lindor precizonte një kodrinë të afërt. Duke bërë disa analiza gjeometrike shumë të kujdesshme të këtij “sheshi të qytetit”, Hoagland arriti në përfundim se fenomeni i Cydonias, jo vetëm që na jep fakte për një planifikim intelektual, por edhe na tregon se në kompleksin gjeometrik të tij, si bazë është shfrytëzuar matematika e lartë, e që na bën me dije se nuk jemi të vetmit në gjithësi. Ai, dhe grupi i tij “Mars-Mission-Investigation”, erdhën në përfundim se përputhjet matematikore në regjionin e Cydonias, paraqesin gjithashtu edhe një lloj të ri e radikal të fizikës, plotësisht të panjohur për ne, e cila shfrytëzon një burim të energjisë, të krijuar nga vibrimet dhe lëvizjet e trupave të ndryshëm qiellorë. Ata mendojnë, se njohja e plotë e kësaj fizike, mund t’i revolucionarizojë njohuritë ekzistuese shkencore, duke na mundësuar kështu zgjidhjen e shumë enigmave me të cilat po përballet rasa njerëzore. Me këto mendime, Hoglandi tërhoqi vëmendjen e shumë shkencëtarëve eminentë, të cilët iu bashkëngjitën idesë së tij.
Roland Horn, sheh në këto krijesa trashëgiminë e “Atlantisit” legjendar, që sipas filozofit grek, Platonit, ishte përmbytur nga një vërshim i madh, dhe mendon se atje lart mund të gjenden dëshmitë për zgjidhjen e kulturës së “Atlantisit mitik”. Austriaku, Walter Hain, shkon edhe një hap më larg. Ai mendon se “Fytyra në Mars” dhe portreti i projektuar në mbulesën e Turinerit (me të cilën supozohet se ka qenë i mbuluar Jezu Krishti pas gozhdimit) janë identikë dhe figura e zbuluar në Mars paraqet portretin e Krishtit. Ndërsa Rainer Lorenz beson në një lidhshmëri mes “piramidave të Marsit” dhe atyre të Tokës që gjenden në Egjipt. Ai beson se piramidat e Tokës janë ndërtesë e inteligjencës jashtëtokësore, pikërisht e qenieve nga Marsi, të cilat para shumë kohësh kishin vizituar Tokën dhe njohuritë e tyre i kishin fshehur në piramidën e Keopsit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Enndriti
V.I.P
V.I.P
Enndriti

Posts : 545
Join date : 04/08/2009
Location : Te TherrAt e ima

Fttyra ne Mars ! Empty
MesazhTitulli: Re: Fttyra ne Mars !   Fttyra ne Mars ! Icon_minitimeMon Aug 10, 2009 9:22 pm

kjoo nuk eshte as gje....eshte veq nje efekt i drites qe e i bjen hija dhe duket di fytyre

Qe fytyra kur i bjen drita
Fttyra ne Mars ! Face_on_mars

Qe fytyra ne normal:
Fttyra ne Mars ! 060921_mars_faceB_02

Gjykojeni Vete!!!!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
baRchee.
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
baRchee.

Posts : 969
Join date : 09/07/2009
Age : 27
Location : Podujeva
Hobi Hobi : Nxënës/Futbolli

Fttyra ne Mars ! Empty
MesazhTitulli: Re: Fttyra ne Mars !   Fttyra ne Mars ! Icon_minitimeTue Aug 11, 2009 1:24 am

Pajtohna me endritin veq efekti i drites e ka ba ata
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://llapi-forum.tk
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Fttyra ne Mars ! Empty
MesazhTitulli: Re: Fttyra ne Mars !   Fttyra ne Mars ! Icon_minitimeTue Aug 11, 2009 12:08 pm

wolla sdihet se ata astranutett e kan pa prejs ngati
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ardi-blakqori
V.I.P
V.I.P
ardi-blakqori

Posts : 54
Join date : 10/07/2009
Age : 27
Location : podujeva
Hobi Hobi : hacker

Fttyra ne Mars ! Empty
MesazhTitulli: Re: Fttyra ne Mars !   Fttyra ne Mars ! Icon_minitimeTue Aug 11, 2009 1:05 pm

e kjo ndodh se edhe ne tok ka ksi formash sosht shum e quditshme


Edituar për herë të fundit nga ardi-blakqori në Tue Aug 11, 2009 10:18 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.llapi-forum.tk
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Fttyra ne Mars ! Empty
MesazhTitulli: Re: Fttyra ne Mars !   Fttyra ne Mars ! Icon_minitimeTue Aug 11, 2009 1:11 pm

mun ndodh amo ne tok nuk o edhe qaq e quditshme amo ne Mars po
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Enndriti
V.I.P
V.I.P
Enndriti

Posts : 545
Join date : 04/08/2009
Location : Te TherrAt e ima

Fttyra ne Mars ! Empty
MesazhTitulli: Re: Fttyra ne Mars !   Fttyra ne Mars ! Icon_minitimeTue Aug 11, 2009 9:42 pm

ooo kjo ne televizor (Explorer Channel 1) u kann qe veq efekt i drites osht
Mbrapsht në krye Shko poshtë
leonard
Fillestar
Fillestar
leonard

Posts : 10
Join date : 22/07/2009

Fttyra ne Mars ! Empty
MesazhTitulli: Re: Fttyra ne Mars !   Fttyra ne Mars ! Icon_minitimeFri Aug 21, 2009 3:06 pm

po efekt i drites esht se edhe une e kum pa ne explorer
Mbrapsht në krye Shko poshtë
special-toni
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
special-toni

Posts : 2264
Join date : 26/08/2009
Age : 27
Location : Drenas
Hobi Hobi : http://gamezer.com/billiards/http://llhg-crew.sqweebs.com,

Fttyra ne Mars ! Empty
MesazhTitulli: Re: Fttyra ne Mars !   Fttyra ne Mars ! Icon_minitimeThu Aug 27, 2009 9:56 am

shum interesant pom intereson qysh u ban ftyra
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.toni-chat.tk
Best..E
Te Perjashtuar
Te Perjashtuar
Best..E

Posts : 478
Join date : 26/08/2009

Fttyra ne Mars ! Empty
MesazhTitulli: Re: Fttyra ne Mars !   Fttyra ne Mars ! Icon_minitimeThu Aug 27, 2009 9:59 am

op walla edhe mu qajo pom interesOn
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Fttyra ne Mars ! Empty
MesazhTitulli: Re: Fttyra ne Mars !   Fttyra ne Mars ! Icon_minitimeThu Aug 27, 2009 2:20 pm

do antar po thojn qe efekti i drites e ke bo

e paskan pa ne Explorer
Mbrapsht në krye Shko poshtë
special-toni
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
special-toni

Posts : 2264
Join date : 26/08/2009
Age : 27
Location : Drenas
Hobi Hobi : http://gamezer.com/billiards/http://llhg-crew.sqweebs.com,

Fttyra ne Mars ! Empty
MesazhTitulli: Re: Fttyra ne Mars !   Fttyra ne Mars ! Icon_minitimeFri Sep 04, 2009 9:12 pm

nashta veq shum interesant koka
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.toni-chat.tk
Arjanit Manchester United
V.I.P
V.I.P
Arjanit Manchester United

Posts : 613
Join date : 13/09/2009
Age : 29

Fttyra ne Mars ! Empty
MesazhTitulli: Re: Fttyra ne Mars !   Fttyra ne Mars ! Icon_minitimeThu Sep 17, 2009 6:11 pm

e kum pas pa ne explorer qita
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Fttyra ne Mars ! Empty
MesazhTitulli: Re: Fttyra ne Mars !   Fttyra ne Mars ! Icon_minitimeFri Sep 18, 2009 10:47 am

khuu kejt e paski pa un bol shum e kqyri explorer po qita se paskum pa

boll kisha pas qef me kqyr
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Donistyle
V.I.P
V.I.P
Donistyle

Posts : 570
Join date : 18/09/2009
Location : N'krejt Kosoven
Hobi Hobi : Futbolli dhe noti

Fttyra ne Mars ! Empty
MesazhTitulli: Re: Fttyra ne Mars !   Fttyra ne Mars ! Icon_minitimeMon Sep 21, 2009 10:26 am

me siguri prej efektit te drites
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Fttyra ne Mars ! Empty
MesazhTitulli: Re: Fttyra ne Mars !   Fttyra ne Mars ! Icon_minitimeMon Sep 21, 2009 7:32 pm

edhe un po ju pajtohna pra kesaj qe o efekt i drites :S
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Fttyra ne Mars ! Empty
MesazhTitulli: Re: Fttyra ne Mars !   Fttyra ne Mars ! Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fttyra ne Mars !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shkenca dhe Teknologjia :: Shkenca dhe Jeta-
Kërce tek: