Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortalKërkoRegjistrohuidentifikimi
kemi kaluar ne www.ofm-albanian.tk` BYE BYE [ D H G ]


 

 Duhani/Smoking

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
baRchee.
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
baRchee.

Posts : 969
Join date : 09/07/2009
Age : 27
Location : Podujeva
Hobi Hobi : Nxënës/Futbolli

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeFri Jul 10, 2009 1:42 am

Llojet
Duhani, nenkupton bimen e familjes Nicotiniana te llojeve dhe tipeve te ndryshme te modifikuar apo jo te modifikuar gjenetikisht, me gjithe pjeset e saj.


Duhani dhe demet
Duhani gjate djegjes eliron 4 mije lende, qe nga nikotina dhe monoksidi i karbonit (si pergjegjes kryesor per vrasesin nga duhani dhe demtimet e aparatit kardiovaskular) dhe deri te katranet, substancat me perberje benzopireni, kobalti radioaktiv, qe jane nder shkaktaret e kancerit te mushkrive. Ne qofte se do te bejme nje liste te demeve qe shkaktohen drejtperdrejt nga duhani, ato qe influencohen apo rendohen prej tij, ajo do te jete teper e gjate, por le te perqendrohemi mbi demet kryesore.

Duhani eshte pergjegjes per te ashtuquajturen eepidemie te kancerit te mushkrive, sidomos ne gjysmen e dyte te shekullit XX-te, duke euar kete kancer ne numrin nje te vdekshmerise se kancerit te meshkujt. Te femrat kanceri i mushkrive nuk ka rol paresor ne vdekshmerine, por rreziku prej tij, eshte rritur edo 10-vjeear me rritjen e perdorimit te tij prej femrave.

eshte vertetuar se per edo 20 cigare rreziku 15-fishohet. Kryesisht te piresit e duhanit, mosha kur ky shfaq simptonat e kancerit eshte rreth 50-60 vjeee dhe prej saj njeriu mund te perfundoje edhe ne nje nderhyrje te mundshme kirurgjike. Por, sie e thame edhe me siper duhani shkakton nje liste te gjate demesh. I ashtuquajturi bronshik azmatik shpeshhere e ka pikenisjen nga duhani. Personat, qe kur gdhihen ne mengjes, puna e pare qe bejne fillojne te kolliten dhe nxjerrin nga goja gelbaze ne sasira mesatare. Te personat qe nuk pijne duhan mushkerite me ane te sistemit ciliar (qelizat me eqimee), vetepastrohet gjate gjithe dites, gje qe duhanpiresit nuk munden ta bejne kur sistemi i tyre ciliar ka dale jashte funksionit dhe mushkrite nuk jane ne gjendje ta nxjerrin gelbazen. Jane keta persona qe semuren me shpesh nga infeksionet pulmonare.

Por, demet me te medha shkaktohen ne sistemin kardiovaskular te gjakut. Duhani mbahet si nje nga faktoret kryesore ne demet Arteriosklerotike te vazove (ngushtimi i eneve te gjakut) qe ne vetvete shkakton semundje iskemike te zemres, infraktin e zemres demtimin e sistemit nervor, si dhe te shume organeve te tjera. eshte vertetuar se semundjet iskemike jane te pranishme 3.4 per mije, tek ata qe nuk pijne duhan dhe 7.4 mije tek ata qe pijne duhan. Tek ata qe pijne 20 cigare ky rrezik trefishohet. Konsumimi i tepert i duhanit shton rrezikun per vdekje te papritur. Monooksidi i duhanit, nje nga perberesit e tymit, pakeson oksigjenin ne gjak, nderkohe qe nikotina nje nga perberesit e duhanit shton punen e zemres dhe te dyja shpetojne formimin e trombit (mpiksje gjaku) qe ngushton dhe bllokon anet e gjoksit. Ata qe jane konsumatore te duhanit, referojne qe e kane te pamundur per ta lene ate. Kjo eshte pjeserisht e vertete. Nikotina nje nga perberesit e duhanit zevendeson Acetin-Klinen, nje perberes qe ka rolin percjelles te impulsit nervor ne sinops (pjese e sistemit nervor qendror dhe atij periferik).

Organizmit, pas lenjes se duhanit i duhet nje periudhe prej 40 ditesh qe te prodhoje sasine e duhur te Acetil-Kolines. Gjate kesaj kohe ish-duhanpiresve i eshte stresuar, nevrikosen edhe nga zhurma me e vogel, kane pergjumesi etj. Por, te gjitha keto veshtiresi kalohen me pak vullnet dhe kembengulje. Pirja e duhanit i shkakton deme edhe aparatit tretes. Keshtu duhani jep rrezik te larte per karcinomen e ezofagut. Kur kombinohet me pirjen e alkoolit ky rrezik shkon 150/1ne raport me popullsine jo-duhanpirese. Duhani, duke kontribuar ne vazokonstruksionin (ngushtimin) e eneve te gjakut te stomakut rrit perqindjen per uleeranin e stomakut, nderkohe qe rritet 2,7 here rreziku per kancer-stomakun.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://llapi-forum.tk
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeFri Jul 10, 2009 10:21 am

pirja e duhanit vret dhe p sh te rriturit e pin 1 cigare ne pranin ton te thmive at-her ne at tim qe e thithim eshte njesoj sikur ta pim nje cigare No Smoking
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nitchee
Antar 10%
Antar 10%
Nitchee

Posts : 64
Join date : 10/07/2009
Age : 23
Location : Podujev

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeFri Jul 10, 2009 2:59 pm

Pirja e Duhat Domton Sorjezisht Shendetin e juj dhe rrethin tuaj
uhauhaukhkahukahaukhka Exclamation
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.llapi-forum.tk
Arlindi
Fillestar
Fillestar
Arlindi

Posts : 14
Join date : 10/07/2009

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeFri Jul 10, 2009 3:10 pm

Mus pini duhon po hani molla huahauhauhuhauhahu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
baRchee.
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
baRchee.

Posts : 969
Join date : 09/07/2009
Age : 27
Location : Podujeva
Hobi Hobi : Nxënës/Futbolli

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeFri Jul 10, 2009 3:11 pm

1 cigare shkurton jete 14 min.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://llapi-forum.tk
lummi
V.I.P
V.I.P
lummi

Posts : 313
Join date : 10/07/2009
Age : 24
Location : Podujeva

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeFri Jul 10, 2009 4:23 pm

hani molla mos pini cigare heeheh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aidzz
Antar 10%
Antar 10%
Aidzz

Posts : 48
Join date : 10/07/2009
Age : 24
Location : Podujeve
Hobi Hobi : Football

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeFri Jul 10, 2009 4:35 pm

Hani Rrush e Mos Pini Duhan e Alkohol
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.barafranca.com
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeFri Jul 10, 2009 7:25 pm

me 1 fjal se me ja nis mej permen krejt Frutet po e shkruj qishtu : hani pem dhe perime dhe mos pini DUHAN Embarassed
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aidzz
Antar 10%
Antar 10%
Aidzz

Posts : 48
Join date : 10/07/2009
Age : 24
Location : Podujeve
Hobi Hobi : Football

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeFri Jul 10, 2009 11:06 pm

heahueahueu :lol!:
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.barafranca.com
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeSat Jul 11, 2009 9:38 am

op se ja nisen mej permen krejt molla dardha rrush bile qashtu me 1 fjal i perfshiva kejt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
baRchee.
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
baRchee.

Posts : 969
Join date : 09/07/2009
Age : 27
Location : Podujeva
Hobi Hobi : Nxënës/Futbolli

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeSat Jul 11, 2009 6:23 pm

1 cigare = 1 moll
1 paqet = 1 buk
1 vjet = 1 bicikel
5 vjet = 1 Lop
10 vjet = 1 kerr
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://llapi-forum.tk
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeSat Jul 11, 2009 8:45 pm

heh bravo barchee . Duhani ua shkurton jeten tuaj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
mentor
Antarë 40%
Antarë 40%
mentor

Posts : 106
Join date : 14/07/2009
Age : 23
Location : Podujeva

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeThu Jul 16, 2009 1:47 pm

Duhani demton seriozisht shendetin tuaj Twisted Evil
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nitchee
Antar 10%
Antar 10%
Nitchee

Posts : 64
Join date : 10/07/2009
Age : 23
Location : Podujev

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeSun Jul 19, 2009 10:21 pm

Hani Dardha e mos pinii Duhonn Razz
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.llapi-forum.tk
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeSun Jul 19, 2009 11:06 pm

apet pe thom mos i permeni krejt pemt se me ja nis ashtu molla dardha rrush ihha e kom postu edhe 1 her i kom perfshi rkejt pemt edhe pperimet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
kaltrina
PrincesS
PrincesS
kaltrina

Posts : 186
Join date : 19/07/2009
Age : 23
Location : Podujeva

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeMon Jul 20, 2009 8:19 am

hahahhahah
Mbrapsht në krye Shko poshtë
kaltrina
PrincesS
PrincesS
kaltrina

Posts : 186
Join date : 19/07/2009
Age : 23
Location : Podujeva

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeTue Jul 21, 2009 9:19 am

pirja e duhanit shkakton dhe kancerin Embarassed
Mbrapsht në krye Shko poshtë
behar
Antar 10%
Antar 10%
behar

Posts : 64
Join date : 16/07/2009

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeWed Jul 22, 2009 6:47 pm

eeeiiiiiii ku keni ni me te myt duhani bre haauhahuah po boj hajgare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leeuttriimii
Fillestar
Fillestar


Posts : 12
Join date : 10/07/2009

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeThu Jul 23, 2009 11:06 pm

Leennee duuaniinn e kapnjuu RaaSoiiittt..


hhahueuhehu..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeThu Jul 23, 2009 11:15 pm

ahuehuahe boll te mir o Rasoi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
behar
Antar 10%
Antar 10%
behar

Posts : 64
Join date : 16/07/2009

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeThu Jul 23, 2009 11:47 pm

walla po boll te qart osht weq smunesh me flejt naten prej ti tani se kukuqa te bon uji hahahahahaa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
behar
Antar 10%
Antar 10%
behar

Posts : 64
Join date : 16/07/2009

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeThu Jul 23, 2009 11:48 pm

mos pini duhan hani pasul
Mbrapsht në krye Shko poshtë
veranda
Fillestar
Fillestar
veranda

Posts : 23
Join date : 20/07/2009

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeMon Aug 03, 2009 1:43 pm

mos pini duhan NO SMOKING
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Enndriti
V.I.P
V.I.P
Enndriti

Posts : 545
Join date : 04/08/2009
Location : Te TherrAt e ima

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeSun Aug 16, 2009 3:13 pm

Mos pini molla po hani duhan
Mbrapsht në krye Shko poshtë
FLo0rI
Administrator
Administrator
FLo0rI

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitimeMon Aug 17, 2009 10:18 am

ramazani eshte shansi me i mir per duhangjit per me lan duhanin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Duhani/Smoking Empty
MesazhTitulli: Re: Duhani/Smoking   Duhani/Smoking Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Duhani/Smoking
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shkenca dhe Teknologjia :: Mjeksia dhe Shëndeti-
Kërce tek: