ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
kemi kaluar ne www.ofm-albanian.tk` BYE BYE [ D H G ]


Share | 
 

 Zekati - Shtylla e katërt e Islamit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
baRchee.
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Posts : 969
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : Podujeva
Hobi Hobi : Nxënës/Futbolli

MesazhTitulli: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Fri Jul 10, 2009 4:58 pm

Zekati - Shtylla e katert e Islamit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://llapi-forum.tk
FLo0rI
Administrator
Administrator
avatar

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 23
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Sun Jul 19, 2009 11:07 pm

m'falni kush e din mem kallxu a eshte Zekati me dhan pare per te varfer se pom doket qe kom harru pak affraid
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
kaltrina
PrincesS
PrincesS
avatar

Posts : 186
Join date : 19/07/2009
Age : 21
Location : Podujeva

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Mon Jul 20, 2009 8:23 am

nu e di vola se te kiasha kallxu No
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
kaltrina
PrincesS
PrincesS
avatar

Posts : 186
Join date : 19/07/2009
Age : 21
Location : Podujeva

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Mon Jul 20, 2009 8:23 am

kisha kallxu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
veranda
Fillestar
Fillestar
avatar

Posts : 23
Join date : 20/07/2009

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Tue Jul 21, 2009 3:30 pm

po florian un e di me dhan pare osht mi ndihmu te varfve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
gent
SUPER MODERATOR
SUPER MODERATOR
avatar

Posts : 1183
Join date : 16/07/2009
Age : 25
Location : Podujeva

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Fri Aug 07, 2009 3:15 pm

Zekati i jepet te varferit??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
gent
SUPER MODERATOR
SUPER MODERATOR
avatar

Posts : 1183
Join date : 16/07/2009
Age : 25
Location : Podujeva

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Fri Aug 07, 2009 3:34 pm

Zekati eshte nje nga pese shtyllat e fese isame , dhe u eshte dedikuar te varferve . Rendesia e zekatit eshte e madhe , ngase , shtu sikur ne namaz qe arrihet barazia shpirtrore e trupore mes njerzve e popujve , permes zekatit arrihet barazia ekonomike e materiale ne mes tyre . Kjo i mundeson mbare njerzimit te jetoje ne bollek , sikur te ishte nje trup i vetem . Ne kohen e PEJGAMBERIT s.a.v.s dhe shoket te tij , si qdo detyre tjeter , fetare edhe zekati eshte zbatuar e dhene me rregull , prandaj nuk kishte njerez te varfer . Kurse sot , perderisa ne nje kende te botes derdhet pasuria pa nevoje , ne anen tjeter vdesin me mira femije nga uria. Por , nje dite , do te ndryshoj , ne emrin e ALL-LLAHUT xh.sh , nuk do te kete te varfer mbi faqen e dheut!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
donaa
PrincesS
PrincesS
avatar

Posts : 1371
Join date : 11/08/2009

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Tue Aug 11, 2009 5:32 pm

zekati d.m.th me ju ndihmu te varfurve sa te ket mundesi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
gent
SUPER MODERATOR
SUPER MODERATOR
avatar

Posts : 1183
Join date : 16/07/2009
Age : 25
Location : Podujeva

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Fri Aug 14, 2009 6:05 pm

E obligueshme nese ki mundesi eshte 2 euro per person po nese ki mundesi ma te madha nuj ka gajle eshte edhe ma sevap ALL-LLAHU ju udhezote?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
baRchee.
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Posts : 969
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : Podujeva
Hobi Hobi : Nxënës/Futbolli

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Sat Aug 15, 2009 2:48 am

2.5 % te pasuris tane qe e ki duhet me dhan zekat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://llapi-forum.tk
donaa
PrincesS
PrincesS
avatar

Posts : 1371
Join date : 11/08/2009

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Thu Aug 20, 2009 10:11 am

kush mund te jep zoti ja kthen me te mir
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
special-toni
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Posts : 2264
Join date : 26/08/2009
Age : 25
Location : Drenas
Hobi Hobi : http://gamezer.com/billiards/http://llhg-crew.sqweebs.com,

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Thu Aug 27, 2009 10:13 am

une gjithmone per zekat prind e mi dhe un japim para te varfeve ne zekat ose vitra qe i quajm ne
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.toni-chat.tk
gent
SUPER MODERATOR
SUPER MODERATOR
avatar

Posts : 1183
Join date : 16/07/2009
Age : 25
Location : Podujeva

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Fri Aug 28, 2009 5:03 am

nese jepet zekati me rregull athere asnje njeri nuk do te sihte i varfer sepse zekati ne kohen e PEJGAMBERIT a.s kure eshte dhen zekati me regull asnje njeri nuk ka qene i varfer?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
donaa
PrincesS
PrincesS
avatar

Posts : 1371
Join date : 11/08/2009

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Sun Sep 27, 2009 1:47 pm

sa te ket mundesi niri me jep mir oo nese nuk ka ama zemera i kushton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
special-toni
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Posts : 2264
Join date : 26/08/2009
Age : 25
Location : Drenas
Hobi Hobi : http://gamezer.com/billiards/http://llhg-crew.sqweebs.com,

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Wed Sep 30, 2009 4:31 pm

po une don gjith na familja jon jepum per te varfer pare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.toni-chat.tk
donaa
PrincesS
PrincesS
avatar

Posts : 1371
Join date : 11/08/2009

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Sun Oct 04, 2009 12:42 pm

bravoo une kanihere qe i shoh na i kenado qe skan edhe atyne fmive ju ka dek nana edhe skan e sa her qe shkoj en shkolll ee shoh kanihere at djalin e vogele ja jepi do e qa gzohet o zot ....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
gent
SUPER MODERATOR
SUPER MODERATOR
avatar

Posts : 1183
Join date : 16/07/2009
Age : 25
Location : Podujeva

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Wed Oct 07, 2009 12:27 pm

ishalla ALL-LLAHU ju ndihmon?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
qipi-kaka
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 95
Join date : 14/10/2009

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Thu Oct 15, 2009 10:25 am

ishalla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Dardani_K2
Antar 10%
Antar 10%


Posts : 45
Join date : 07/07/2010
Location : Kahmas dhe Askund
Hobi Hobi : Te tanat Kapak

MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   Sat Sep 25, 2010 11:15 pm

Zekati ashte shtylla e katert dhe ashte detyrim nga Allahu qe ai qe ka me i japen atij qe ska ndegjoj shpesh duke thanen disa njerez thojn me pa dashte Allahi i kishe dhanen edhe atij Allahu pa rreskun e vet se len askend por per ty ashte nje detyrim qe ta ka dhanen meqenese ta ka dhanen shendetin e Pasurin Allahu done me te vnu ne prov se aje falenderues per ato te mira qe ti ka dergue Allahu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Zekati - Shtylla e katërt e Islamit   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Zekati - Shtylla e katërt e Islamit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Kultura Shqiptare :: Forumi Islam-
Kërce tek: