ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
kemi kaluar ne www.ofm-albanian.tk` BYE BYE [ D H G ]


Share | 
 

 Filmi amerikan i metrazhit të shkurtër që shkaktoi shqetësime në qarqet kishtare botërore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Dardani_K2
Antar 10%
Antar 10%


Posts : 45
Join date : 07/07/2010
Location : Kahmas dhe Askund
Hobi Hobi : Te tanat Kapak

MesazhTitulli: Filmi amerikan i metrazhit të shkurtër që shkaktoi shqetësime në qarqet kishtare botërore   Wed Jul 07, 2010 2:30 pm

Disa nga organizatat djathtiste, kishat dhe misionet evangjeliste reaguan ashpër përkitazi me këtë film, duke kërkuar nga drejtuesit e youtube-s, për të anuluar filmin. Dhe realisht, tre herë me radhë është anuluar filmi, por sa herë që anulohej shfaqej sërish.

Filmi titullohet E vërteta e qartë përkitazi me Muhamedin në Bibël, dhe fillon me deklaratat e një prej misionarëve kishtar më të njohur për nga kritikat e tij kundrejt Islamit, veҫanërisht oponenti i Ahmed Didatit (Allahu e pastë mëshiruar)që më herët kishte zhvilluar një debat, të cilët insistojnë dhe këmbëngulin se nuk ekziston asnjë sinjal për përmendjen e emrit të Muhamedit (a.s.) në Ungjill. Pas kësaj, bazuar në argumentet dhe tekstet ungjillore, dokumentohet përmendja e emrit të Muhamedit a.s. ku për bazë, filmi mbështetet në biblën në gjuhën hebraike.

Filmi është rreth njëzetë minuta dhe përbëhet nga dy pjesë, ku kishte një shikueshmëri të madhe pasi që është përkthyer në gjuhën arabe. Duke ua bërë me dije shikuesve të nderuar, se filmi përmban disa sekuenca muzikore, dhe përfundimi i tij është përcjellur me një këngë fetare e kënduar nga Sami Yusuf.Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Dardani_K2
Antar 10%
Antar 10%


Posts : 45
Join date : 07/07/2010
Location : Kahmas dhe Askund
Hobi Hobi : Te tanat Kapak

MesazhTitulli: Re: Filmi amerikan i metrazhit të shkurtër që shkaktoi shqetësime në qarqet kishtare botërore   Wed Jul 07, 2010 2:31 pm

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Filmi amerikan i metrazhit të shkurtër që shkaktoi shqetësime në qarqet kishtare botërore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Kultura Shqiptare :: Forumi Islam-
Kërce tek: