ForumPortalPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi
kemi kaluar ne www.ofm-albanian.tk` BYE BYE [ D H G ]


Share | 
 

 Kush fle pak shton ne peshë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
baRchee.
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Posts : 969
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : Podujeva
Hobi Hobi : Nxënës/Futbolli

MesazhTitulli: Kush fle pak shton ne peshë   Fri Jul 10, 2009 1:40 am

Kush mendon se te fjeturit pak e dobeson e ka gabim. Madje reduktimet e gjumit te shtojne ne peshe.

Keto jane te dhenat e prezantuara gjate zhvillimit te «Sleep 2009» , takimit te Shoqates Mjekesore te Gjumit qe po mbahet ne SHBA.

Gjate vezhgimit te nje grupi personash, te cilet per pese dite u lane qe te flinin me ore te reduktuara, u pa se ata shtuan 1.3 kilograme, ne ndryshim nga persona te tjere te cilet fjeten normalisht, si dhe konsumuan tre vakte te plota.

Keshtu te flesh 4-5 ore ne nate, redukton deri ne 30 perqind leptinen, nje hormon qe mban nen kontroll oreksin, ndersa rritet grelina, hormoni qe stimulon urine.

Nuk eshte e rastesishtme qe ne dhjetevjecaret e fundit, masa mesatare trupore eshte rritur per shkak te reduktimit te gjumit nga 8-9 ore qe ishte ne vitet ‘60 ne 6-7 ore qe eshte sot.

Ndaj mjeket thone se cdo nate njerezit nuk duhet te flene me pak se 7-8 ore per t’u plotesuar me gjume, si dhe per te mbajtur nen kontroll trupin.

Jo normal eshte edhe gjumi i tepert i cili jo vetem sjell shendet te tepruar,po edhe keputje, pasitivitet dhe shume deshire per ushqim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://llapi-forum.tk
FLo0rI
Administrator
Administrator
avatar

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 23
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Fri Jul 10, 2009 10:27 am

wuee qita se pasna dit veq nom un flej kogja shumm haha shum interesant Question
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Nitchee
Antar 10%
Antar 10%
avatar

Posts : 64
Join date : 10/07/2009
Age : 21
Location : Podujev

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Fri Jul 10, 2009 2:56 pm

hauhauah shum qart more

Gabim e paskom pas Sleep
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.llapi-forum.tk
baRchee.
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Posts : 969
Join date : 09/07/2009
Age : 25
Location : Podujeva
Hobi Hobi : Nxënës/Futbolli

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Fri Jul 10, 2009 2:57 pm

unn per veti skokna n'rrezik per me shtuu pesh se po flej boll
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://llapi-forum.tk
Arlindi
Fillestar
Fillestar
avatar

Posts : 14
Join date : 10/07/2009

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Fri Jul 10, 2009 3:16 pm

ani pra segajle boll mir koka per muu l
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Nitchee
Antar 10%
Antar 10%
avatar

Posts : 64
Join date : 10/07/2009
Age : 21
Location : Podujev

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Fri Jul 10, 2009 3:20 pm

Une Flej shumm Wolla drunken
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.llapi-forum.tk
FLo0rI
Administrator
Administrator
avatar

Posts : 4764
Join date : 09/07/2009
Age : 23
Location : n'Anfield Road
Hobi Hobi : Nxenes/Futboll

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Fri Jul 10, 2009 3:42 pm

edhe un flej shum amo jo edhe aq shum dikun 10-11 or boll jon a
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Aidzz
Antar 10%
Antar 10%
avatar

Posts : 48
Join date : 10/07/2009
Age : 22
Location : Podujeve
Hobi Hobi : Football

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Fri Jul 10, 2009 4:34 pm

une flej un 12 e qohna un 9 - 10 Si Dihet Llapjonit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.barafranca.com
Nitchee
Antar 10%
Antar 10%
avatar

Posts : 64
Join date : 10/07/2009
Age : 21
Location : Podujev

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Sat Jul 11, 2009 2:53 pm

Rrezik per mu skoa drunken
Se une Flej Shumm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.llapi-forum.tk
mentor
Antarë 40%
Antarë 40%
avatar

Posts : 106
Join date : 14/07/2009
Age : 21
Location : Podujeva

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Thu Jul 16, 2009 1:48 pm

nese doni te hiqni pesh at-her fleni sa ma shum qe mundeni uaheuahuehuae l :lol!:
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
leoneta
SUPER MODERATOR
SUPER MODERATOR
avatar

Posts : 1018
Join date : 12/07/2009
Location : Podujeva

MesazhTitulli: leoneta   Mon Jul 20, 2009 7:49 pm

volla per mu ska kurfar rreziku as me u dobsu as me shtu pesh se as nuk flej shum as nuk rri qut shum.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
behar
Antar 10%
Antar 10%
avatar

Posts : 64
Join date : 16/07/2009

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Thu Jul 23, 2009 11:50 pm

Walla edhe per mu spaka rrezik Une kokna OUT FROM DANGEROSE hihihhhi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Best..E
Te Perjashtuar
Te Perjashtuar
avatar

Posts : 478
Join date : 26/08/2009

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Thu Aug 27, 2009 9:37 am

une koksna n rrezik perbes n 12 bi n 5 qona
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
special-toni
WebMaster & HacKer
WebMaster & HacKer
avatar

Posts : 2264
Join date : 26/08/2009
Age : 24
Location : Drenas
Hobi Hobi : http://gamezer.com/billiards/http://llhg-crew.sqweebs.com,

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Thu Aug 27, 2009 9:40 am

une flej pak veq nuk jam i trash po taman bile ja kam merzi mu ban i trash
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.toni-chat.tk
Rinor Hyseni
Antarë 50%
Antarë 50%
avatar

Posts : 321
Join date : 26/08/2009
Age : 22
Location : Vushtrri
Hobi Hobi : Futbolli

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Thu Aug 27, 2009 12:51 pm

special-toniii shkruajti:
une flej pak veq nuk jam i trash po taman bile ja kam merzi mu ban i trashas une valla nuk jom shum i trashh Wink
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Best..E
Te Perjashtuar
Te Perjashtuar
avatar

Posts : 478
Join date : 26/08/2009

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Thu Aug 27, 2009 1:56 pm

as une

Razz

une n qit forum e di kush o i trash amo s po foli l
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Rinor Hyseni
Antarë 50%
Antarë 50%
avatar

Posts : 321
Join date : 26/08/2009
Age : 22
Location : Vushtrri
Hobi Hobi : Futbolli

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Thu Aug 27, 2009 2:33 pm

ka plot moree l
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Best..E
Te Perjashtuar
Te Perjashtuar
avatar

Posts : 478
Join date : 26/08/2009

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Thu Aug 27, 2009 2:34 pm

une jo e s di per tjer
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Rinor Hyseni
Antarë 50%
Antarë 50%
avatar

Posts : 321
Join date : 26/08/2009
Age : 22
Location : Vushtrri
Hobi Hobi : Futbolli

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Thu Aug 27, 2009 11:23 pm

une valla boll pak flej bi ne 5-6 e qohna ne 1 te dites
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Arjanit Manchester United
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 613
Join date : 13/09/2009
Age : 27

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Thu Sep 17, 2009 5:53 pm

ku ku une veq 6-7 or flej edhe jam shum i holl
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Donistyle
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 570
Join date : 18/09/2009
Location : N'krejt Kosoven
Hobi Hobi : Futbolli dhe noti

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Mon Sep 21, 2009 10:17 am

une qitash qe jom dal ne shkolle po flej ma pak se veres ka 12 ore flejsha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Monda@
PrincesS
PrincesS
avatar

Posts : 72
Join date : 04/10/2009

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Mon Oct 05, 2009 3:23 pm

jo valla boll heret qohna veq nuk shtoj pesh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
qipi-kaka
V.I.P
V.I.P
avatar

Posts : 95
Join date : 14/10/2009

MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   Wed Oct 14, 2009 9:47 pm

edhe une heret qona
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kush fle pak shton ne peshë   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kush fle pak shton ne peshë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shkenca dhe Teknologjia :: Mjeksia dhe Shëndeti-
Kërce tek: